NİCE’TE KAMYONLA TERÖR SALDIRISI-84 ÖLÜ

NICE-11

NİCE’TE KAMYONLU TERÖR SALDIRISI 84 ÖLÜ
SALDIRIDA 15 TEMMUZ SAAT 07.00 İTİBARIYLA ÖLÜ SAYISININ 84, YARALILARIN 18 i ÇOK AĞIR OLMAK ÜZERE 70 YAKIN OLDUĞU AÇIKLANDI – Fransa’nın Nice kenti sahili ‘Promenade des Anglais’de 14 Temmuz Ulusal günü ışık gösterisini izledikten sonra dağılmak üzere olan aralarında çocuk ve turistlerinde olduğu kalabalığın arasına 90 kilometre hızla dalan 7 metre uzunluğunda beyaz bir kamyon 2 kilometre ilerleyerek bir çok kişiyi ezerek öldürdü.

Nice-polis

Nice’te yaşayan ve 31 yaşındaki bir Tunuslu olduğu belirlenen saldırgan şoföre polis hemen müdahale ederek ateş edip delik deşik edip öldürdükten sonra kamyon durduruldu. Öldürülen saldırganın poliste küçük suçlar işlrediğine dair kayıtlar bulundu. Saldırganın Nice’de 10 yıllık oturma izni olan  1985 doğumlu  Tunus vatandaşı Mohamed Lahouaiej Bouhlel  olduğu belirtildi. Polis kaynaklarına dayandırılarak verdiği haberlerde, Bouhlel’in evli ve üç çocuk sahibi olduğu ve kamyon şoförlüğü yaptığı belirtildi. duyurdu.

ISTE NICE SALDIRGANIN KIMLIK KARTI

 Nice Cumhuriyet Savcısı Jean-Michel Prêtre ölü sayısının 84 e çıktığını yaralıların 18 i çok ağır olmak üzere 70 e yakın olduğunu açıkladı. Saldırıdan sonra yaşanan büyük panik sırasında kaçanlar kafe ve restoranlara sığınarak kapıları kilitlerken yüzlerce kişi denize atladı. Güvenlik birimleri saldırganı etkisiz hale getirdikten sonra kurtarma ekipleri çok sayıda kişiyi sudan çıkardı.

Nice saldırı-Kamyon Polis güvenlik nedeniyle bölgedeki vatandaşların evlerinden çıkmamaları çağrısı yaptı.

nicetttHOLLANDE TERÖRİSTLERİ SURİYE VE IRAKTA YUVALARINDA VURMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande içişleri Bakanı Bernard Cazeneuve’un verdiği bilgi üzerine özel bir ziyarette bulunduğu Avignon kentinden Paris’e döndü. Hollande gelir gelmez Elysee sarayına geçerek Başbakan Manuel Valls, İçişleri ve Savunma Bakanı olmak üzere ilgili istihbarat ve güvenlik birimleri yetkililerininde olduğu bir kriz toplantısına katıldı. Hollande ardından sabaha doğru 04.00 e doğru Elysee Sarayı’ndan Fransız halkına seslenerek Fransa’nın bir kez daha korkuyla yüz yüze geldiğini belirterek tüm Fransa’nın terör tehdidi altında olduğunu söyledi. İslamcı teröristlerle savaş halinde olduklarını belirten Cumhurbaşkanı teröristleri Suriye ve Irakta yuvalarında vurmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

 

Hollanda tv den halka seslendi

Hollande saldırının Fransa’nın özgürlüğün sembolü olan 14 Temmuz ulusal gününde düzenlendiği ve saldırganın öldürüldüğünü belirtirken tüm yetkililerin seferber olduğunu, bölgedeki tüm hastanelerin saldırıda yaralananlara açıldığı ve acil durum planının devreye sokulduğunu söyledi. Fransois Hollande ölenler arasında çocukların da olduğunu ve terörle mücadelede yeni bir döneme girildiğini vurgularken mutlak bir hassasiyet ile hareket ederek güvenliği sağlayacaklarını belirtti. Hollande, 26 Temmuz’da sona ereceği açıklanan olağanüstü hal uygulamasının 3 ay daha uzatılacağını, 10 bin asker ve polisin devriye gezdiği ve önemli merkezlerde gözetleme görevi yaptığı ‘sentinelle’ operasyonunun devam edeceğini belirtirken yedek askerlere çağrı yapılarak sınır kontrolleri dahil gerekli görülen tüm alanlarda görev yapacağını söyledi.

NICE MATIN SLDIRI SAYFASI

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.