7 – 8 TEMMUZ TARİHLERİNİN HATIRLATTIĞI

KAHİRE-MISIR DARBE-20

TEHLİKELİ RESTLEŞME

KAHİRE’DE İHVAN ASKERLE BURUN BURUNA  

Altı yıl önce bugünlerde ‘Arap Baharı’ ayaklanmalarını izlemek için yine Mısır’ın başkenti Kahire’deydim.  Mısır ordusu, 3 Temmuz 2013 günü seçimle gelen ‘Müslüman Kardeşler-İhvan-ı Müslimin’ adayı  Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi askeri darbeyle devirmiş, Mısır sokakları dev gösteriler ve çatışmalara sahne olmuştu.

Halk ikiye bölünmüş bir kısmı meydanlarda devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin  serbest bırakılması için gösteriler düzenliyor, bir kısmı da askeri darbeyi destekliyordu. Kahire’de Mursi’yi destekleyen ‘Müslüman kardeşler Teşkilatı’nın 7 Temmuz 2013 günü Rabia Meydanı’nda düzenlediği dev gösteriyi izlerken aşağıdaki fotoğrafı çektirip ‘Tehlikeli Restleşme’ başlığıyla gazeteye göndermiştim.

Gece 03.00’te otele döndüğümde bu fotoğrafla “Kahire’de Tehlikeli Restleşme Mursi yanlısı göstericin alnından vurulduğu yerde halk askerle burun buruna ‏ @MuammerELVEREN 07 Tem 2013” Tweetini attım. Sabah saat 7’de uyandığımda açtığım Mısır televizyonu gece geç vakte kadar gösterileri izlediğim yerde çatışma çıktığı ve 34 kişini öldüğünü duyurduğunu görünce adeta şok oldum.

Haberimi yazdıktan sonra aşağıdaki  şu Tweet’i attım “Gece, Kahire’de tehlikeli restleşme notuyla koyduğum resimdeki yer bu sabaha karşı 34 kişinin öldüğü kanlı çatışmaya sahne oldu. ‏@MuammerELVEREN 08 Tem 2013”.

O günden sonra 7-8 Temmuz günleri bana hep bu acı olayı hatırlatıyor.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir