BELMA SİMAVİ’Yİ KAYBETTİK

BELMA HANIMIN ARDINDAN-
Belma Hanım, Belma Simavi, Hürriyet ailesinin efsane kadını. Patroniçemiz. Pandemi nedeniyle uzun süre sadece telefonla görüştüğümüz. Son olarak 2 Mayıs günü rahatsız olmasına rağmen telefona cevap verip önce benimle sonrada eşim Kader’le uzunca sohbet ettikten sonra ‘Gelin artık görüşelim’ diyerek sözleşmiştik ama yapamadık. Belma hanım vefat etti.13 Mayıs doğum günüydü normalde kutlamak için iki-üç gün önce davet ettiği için aramayınca bir anormallik olduğunu düşündük. 14 Mayıs günü acı haberi sevgili Ziya Soner’den aldık. Bir hafta önce hastanede kalbi durmuş ancak müdahale ile kurtarılmış sonrada entübe olarak hastanede kalmıştı. Ailece çok ama çok ama çok üzüldük. Doğum günü, vefat, özel günlerde Domuz adası, Polonezköy ve Ayazpaşa’da verdiği her davete mutlaka bizi bizzat kendisi telefon ederek çağırırdı.
Benim iki kez aldığım bence ödüllerin Türkiye Oscar’ı Simavi ödüllerimi sahneye çıkarak kendisi verip kutladığında duyduğum onuru anlatamam. Paris’te her geldiğinde nerdeyse 7/24 bizimle beraber olur evimizi şereflenirlerdi. Bir sohbetimizde “Şükürler olsun çocukluğumdan bu yana acısıyla, tatlısıyla masal gibi bir hayat yaşadım’ demişti. Gerçektende o bir masal kahramanı gibi yaşıyordu. Büyük bir insan, büyük bir Kadın, efsane bir kişilikti. Allah’ın rahmeti üzerinde mekanı da cennet olsun. Nurlar, ışıklar ıçinde yatsın. Melekler yoldaşı olsun😪😪😪🙏🙏🙏

BELMA SİMAVİ HÜRRİYET’İN SATIŞINI ANLATIYOR.

Belma Hanım “Hürriyet satıldığını öğrendiğimde Erol’e ‘Sen vatan hainisin, Babanın emaneti sana batıyor mu? Niye satıyorsun? İhtiyacın mı var? Diye çıkıştım. Çünkü satışı benden gizlediler. Kocam bana söylemedi, oğlum Sedat’ta söylemedi, öğrendiğimde şok geçirdim.  Küçük oğlumu kaybettiğim zamanki acıyı, kalbimin yandığını hissettim ” dedi.

MUAMMER ELVEREN (Özel arşivimdeki ses kayıtlarından)

Hürriyet satıldığı zaman küçük oğlumu kaybettiğim zamanki acıyı, kalbimin yandığını hissettim. Hâlbuki Hürriyet’te o zaman insan hırıltılı nefes alsa hemen duyulurdu ama nasıl yaptılarsa Hürriyet’in satışını benden gizleyebildiler. Dedikodusunu bile duymadım.  Kocam bana söylemedi, oğlum Sedat’ta söylemedi, öğrendiğimde şok geçirdim. Böyle bir şey nasıl saklı kalabilir, nasıl saklamışlar? Ben İkitelli’de Cafe, restoran, tablolar, yönetim katı, bütün detayları bitirip açılışını yaptırdım, sonra Ankara Büroyu düzenledim, şekle soktum. İki taraf için Eyüp Sultana gidip kurbanlarımı kestirdim. Oradan döndüm hiç unutmam burada (Polonezköy’de) gölde bütün benimle düzenleme konusunda çalışanlara davet verip, dinlenmek için Domuz adasına gidecektim. O gün bu acı haberi, gazetenin satılma haberini aldım. Daha önce Murdoch talip olmuştu haberini duyduğumda önlemimi alınca Erol’e “Sen vatan hainisin, babanın emaneti sana batıyor mu? Niye satıyorsun? İhtiyacın mı var? Sen ticaret yapmıyorsun ki gazetecilik yapıyorsun” diye çıkışıp durdurdum ama sonraki satış pazarlıkları benden gizli yapıldı.  Aslında Erol’de haklıydı, gazeteyi oğluna bırakmak üzere şartlanmıştı ama zorla bir şey olmuyor. Her şeyi hazırlıyor ediyorsun fakat o insanında onu istemesi lazım oğlum gazeteciği yapmak istemedi. Çok üzüntüler çektim kocam ve oğlum arasında kalmıştım. Dinleyince ikisi de kendilerine göre haklıydı. Ben gazetenin satıldığını Erol Aksoy’dan duydum.  O da birisinden duymuş bana söyledi. Duyunca herkes şaşırdı. Herkese büyük sürpriz oldu. Satış kesinleştikten bir süre sonra artık yapacak bir şey yoktu. Erol’ün odasındaki özel eşyaları almaya gittim. Aydın bey çok nazik karşıladı  “Burası her zaman senindir Sultanım” dedi. Bende “Evet benimdi ama sana uğurlu olsun demeye geldim. Kısmet sanaymış. Hayırlı, uğurlu olsun” dedim. Çıkarken binaya getirip evimden zevkle alıp koyduğum tablolara ve etrafa bakınca o kadar ağır geldi ki o günü hiç unutamıyorum.

 

BELMA SİMAVİ YAŞAMINI YİTİRDİ

 

Bir süredir Koah nedeniyle Amerikan Hastanesinde tedavi gören Belma Simavi bugün (14 Mayıs2022) saat 11.00 de hayatını kaybetti. 13 Mayıs 1933 doğumlu Belma Hanımın cenazesi 16 Mayıs 2022 Pazartesi günü Kanlıca Camiinde kılınacak öğle namazından sonra Kanlıca mezarlığına defnedilecek. Hürriyet gazetesinin patronu rahmetli Erol Simavi’nin eşi olan Belma hanımla ailece uzun yıllara dayanan yakın dostluğumuz nedeniyle her önemli olayda görüşürdük. Onunla Paris ve İstanbul’da çok anılarımız oldu. Hürriyet gazetesinin satılması onu çok sarsmıştı. Yaşamı ile ilgili bir sohbetimizde bana ” Şükürler olsun çocukluğumdan bu yana acısıyla, tatlısıyla masal gibi bir hayat yaşadım” demişti. Gerçekten Belma hanımın yaşamı bir masal gibiydi. Hürriyet Gazetesinin satılması onu çok üzmüştü.  Ailece tüm akraba ve sevenlerine, hepimize sabır ve başsağlığı diliyoruz. Allah’ın rahmeti üzerinde mekanı da cennet olsun.

ÇAKICI’YA KAÇ DİYERN ANAP’LI BAKAN Röportajı için Simavi Ödülünü  Belma hanımın elinden aldıktan sonra 

  • *  *  *

 

  • *  *  *

BELMA SİMAVİ’NİN 13 MAYIS 2016 DOGUM GÜNÜ DAVETİ-

Belma Simavi Polonezköy’deki Malikanesinde 13 Mayıs 2016 Gecesi doğum gününü yakınları, dostları ve seçkin davetlilerin hazır bulunduğu görkemli bir davetle kutladı. Bizimde özel davetliler arasıda olduğumuz yemekli geceye Profesör İlber Ortaylı, Gazeteci-Yazar- Tarih uzmanı Murat Bardakçı, ünlü Modacı Yıldırım Mayruk ve Modacı Barbaros Şansal, Gazeteci Necati Zincirkıran, Seçkin Türesay, Seçil Türesay, Eşref Cerrahoğlu, Sema Çelebi gibi 200 ye yakın özel davetli katıldı. Belma Simavi üzerinde fotoğrafı olan doğum günü pastasını kestikten sonra özel orkestranın çaldığı müzik ve söylenen şarkılar eşliğinde yapılan danslarla davet gecenin geç saatlerine kadar sürdü.

Muammer Elveren, Belma simavi, Kader Elveren

 

Muammer Elveren, Kader Elveren, Belma Simavi, Murat Bardaçkı, Ayşegül Bardakçı

Yıldırım Mayruk, Kader Elveren

Muammer Elveren, Prof.İlber Ortaylı, Kader Elveren, Murat Bardakçı

Belma Başar, Barbaros Şansal, Kader Elveren, Yıldırım Mayruk, Muammer Elveren

Murat Bardakçı, Kader Elveren

Belma Simavi misafirlerle üzerinde fotoğrafı konlarak yapılan doğum günü pastasıyla

Kader Elveren 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.