MÜSLÜMAN KARDEŞLER (İHVAN) KİMDİR

MÜSLÜMAN KARDEŞLER (İHVAN) KİMDİR?

SORU VE CEVAPLARLA MÜSLÜMAN KARDEŞLER

1-Müslüman Kardeşler kimdir?

Mısır’da İsmailiye kentinde 1928 yılında Hasan El-Benna adlı bir öğretmen tarafından ‘İhvan’ül Müslimin’ adıyla kurulan İslamcı bir örgüttür. Türkçe adı ‘Müslüman Kardeşler’  olarak bilinen ve kısa adı ‘İhvan’ olan bu örgüt Ortadoğu’nun en eski ve en yaygın örgütlerden biridir.

2-Müslüman Kardeşler kurulduktan sonra ne yaptı?

Müslüman Kardeşler ‘in Stratejileri sosyal yardımdı. Mısır’da 3,5- 4 milyona yakın üyesiyle işsizlere,  fakirlere ve kimsesizlere sahip çıkarak okul ve hastanelerde halka hizmet götürüp devletin zayıf olduğu alanlarda sosyal açığını kapatıyordu. İslam ülkelerine, Mısır yöneticilerine ve aydınlara gönderdiği uyarı mektuplarında kanunların İslam’a uygun yapılması, alkollü içki satışının yasaklanması, ibadet etmeyenlerin cezalandırılması, askeri ve idari görevlere El-Ezher’den mezunlarının da atanması, kız ve erkek öğrencilerin ayrı eğitim görmesi ve karma okulların kapatılması, faizin yasaklanmasını istiyordu.

3-Ne zaman yasadışı ilan edildi?

1948 yılında İngiliz ve Yahudilere yapılan saldırılar nedeniyle Başbakan Muhammed Fethi en-Nukraşi İhvan’ı yasadışı ilan ettikten 20 gün sonra suikasta kurban gitti. Sorumluluğu İhvan üstlendi. Bunun üzerine 12 Şubat 1949 da Hasan El-Benna Kahire’de halka bir konuşma yaparken öldürüldü. 1950 de İhvan’a konan yasak kaldırıldı ancak 1952 de Kral Faruk’un yerine geçen Cemal Abdül Nasır İslami yapılanmaya karşı çıktı.  1954 te Nasır’a karşı gerçekleştirilen başarısız suikasttan İhvan sorumlu tutuldu ve 10 bine yakın üyesi tutuklandı, işkence gördü ve liderleri Abdülkadir Udeh idam edildi.

4-Müslüman Kardeşler hangi ülkelere yayıldı?

1970 te Nasır’ın kalp krizinden ölmesi üzerine yerine geçen Enver Sedat 1976 da kısıtlı da olsa İslami hareketlerin rejimin içinde olmasına imkân sağladı ancak 1981 de ‘İslami Cihat Örgütü’ tarafından suikasta kurban gitti. Yerine geçen Hüsnü Mübarek ‘Ilımlı İslamcılar ’a siyaset yolunu açtı. Müslüman Kardeşler hareketi ‘İslam Devleti kurma’ hedefiyle diğer Arap ülkelerindeki İslamcı hareketlere örnek olurken Ürdün’de Parlamentoya girdi,  Suriye’de taraftar buldu, Filistin’de Hamas,  Tunus’ta En Nahda hareketi adı altında faaliyet göstermeye başladı.

5-Ne zaman yasallaştı neler yaşandı?

İhvan, 2011 Tahrir Devrimi ile Hüsnü Mübarek devrilince yasallaştı ve ‘Hürriyet ve Adalet Partisi’ni kurdu. Parti 2012 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Muhammed Mursi yi aday gösterdi. Mursi Seçimlerin birinci turunda yüzde 24.78, rakibi Mübarek’in son Başbakanı Ahmed Şefik ise yüzde 23.66 ile ikinci tura kaldılar. Seçimlerin ikinci turunda Ahmed Şefik oyların yüzde 48,27 si Muhammed Mursi ise yüzde 51,73 ünü alarak Cumhurbaşkanı seçildi.  2012 de Halk Mursi’nin İslamcı uygulamalarına karşı gösterilere başladı, Müslüman Kardeşlerin Kahire’deki merkezi ‘Mursi’nin otoritesini kullanarak kanun dışı davrandığı’ gerekçe gösterilerek ateşe verildi. Halkın büyük bölümü Tahrir’de gece gündüz yapılan gösterilerle, Mısır’ın bütünlüğünü tehlikeye soktuğu gerekçesi ile Mursi’nin istifasını isterken on binlerce gösterici de Rabiatuül Adeviyye meydanında Mursi’nin Cumhurbaşkanı olarak kalması için protestolar düzenledi. Gösteriler sırasında sayıları bini aşan protestocu yaşamını yitirdi. Olayların önüne geçilememesi üzerine Genelkurmay Başkanı Abdülfettah el Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetleri hükümet ve eylemcilere verdiği 48 saatlik uzlaşma süresinin dolması üzerine 3 Temmuz 2013 te yönetimine erl koyarak askeri darbe gerçekleştirdi ve Mursi tutuklandı.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir