PİERRE CARDIN YAŞAMINI YİTIRDİ

 

PİERRE CARDİN YAŞAMINI YİTİRDİ-Efsane modacı Pierre Cardin’in (98 yaşında) öldüğü haberi moda dünyasını yasa boğdu. Piere Cardin’le Paristeki Moda merkezinde Hürriyet için röportaj yapmıştım.
Cardin’in ölüm haberini ailesi açıkladı. Pierre Cardin, 2 Temmuz 1922’de doğdu. İtalyan asıllı olan Fransız modacının, giyim ve mimariye olan ilgisi çocuk yaşta başlamıştı. Pierre Cardin 1936 yılında bir terzinin yanında dikiş öğrenmeye başladı. II. Dünya Savaşı’nda gönüllü olarak Kızılhaç’ta çalışan Cardin, ailesinin 1945 yılında Paris’e taşınması ile birlikte, dönemin ünlü modacıları Jeanne Paquin, Christian Bernard ve Elsa Schiaparelli ile çalışma olanağı buldu. 1947- 1950 yılları arasında Christian Dior’un yanında mesleğini geliştiren modacı, 1950 yılında başlayan haute couture akımını, kendi adına açtığı Maison De Couture mağazasında geliştirdi. 1957’de erkek giyimine yönelik ilk satış yeri “Eve”i açtı. 1959 yılındaki Japonya seyahatinin ardından ilk hazır giyim koleksiyonunu ortaya çıkardı. 1971’de Paris’te “Espace Cardin” mağazasını hizmete soktu.

 

Beatles grubu, heykeltıraşlar, oyuncular gibi birçok sanatçı topluluğuna, özgün tasarımlar sundu. 1980 yılında New York’ ta “Metropolitan Saat Müzesi” nde Retrospestive sergisini açarak 30 yıllık çalışmalarını sergiledi. Çin Halk Cumhuriyeti’nden Macaristan’a, İngiltere’ye kadar dünyanın birçok yerine adı ve çalışmaları yayılan Cardin, sadece giyimle sınırlı kalmayıp, mücevher, parfüm, restoran zinciri, kırtasiye gibi alanlarda da moda yaratmayı sürdürdü. Sosyal içerikli çalışmalarını ön planda tutan ünlü modacı, Vietnam SavaşıÇernobil kazası gibi önemli olaylara dikkat çekmeyi başararak kamuoyunun ilgisini topladı. Maxim Restoranlarından sonra Maxim Oteller zincirine el attı. Moda dünyasının öncüsü haline gelen Pierre Cardin, kendisinden önce hiçbir modacının cesaret edemediği konulara girerek kendini kanıtladı, uniseks kavramını yerleşikleştirdi. Sadizm’in babası Marquis de Sade‘ın kalesi Lacoste’u onararak, günümüzde tiyatro etkinliklerinin yapılabildiği bir sahne haline getirdi. Avant-garde tarzına geometrik dizaynlar getirmekle de bilinen Cardin, 1991 yılında UNESCO kültür elçiliğine seçildi

 

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir