DAĞLIK KARABAĞ’IN TARİHİ KENTİ ŞUŞA İŞGALDEN KURTARILDI

 

VE DAĞLIK KARABAĞ’IN TARİHİ ŞEHRİ ŞUŞA 28 YILLIK İŞGALDEN KURTARILDI…

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev canlı yayında Dağlık Karabağ’ın tarihi kenti Şuşa’nın Ermeni işgalinden kurtarıldığını açıkladı


Muammer ELVEREN

08.11.2020

Azerbaycan, Dağlık Karabağ’ın kurtarılmasında büyük önem taşıyan tarihi Şuşa şehrini Ermenistan işgalinden kurtardı. Müjdeyi canlı yayında veren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev yaptığı açıklamada, ‘Gözün aydın olsun Azerbaycan’ diyerek Şuşa’nın 28 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarıldığını açıkladı.

Ulusa sesleniş konuşmasında önce babası merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in mezarını ziyaret eden İlham Aliyev, mezara çelenk bıraktı ve Azerbaycan Milli Marşıyla saygı duruşunda bulundu. Askeri üniforma giyen Aliyev’e eşi Mihriban Aliyeva eşlik etti. Aliyev daha sonra 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Bakü Şehitler Hıyabanını ziyaret etti. Ebedi Ateş Anıtına çelenk bırakan Aliyev, ulusa sesleniş konuşmasını burada gerçekleştirdi.

 

İlham Aliyev, Azerbaycan askerlerinin Şuşa kentini kurtardığını belirterek halkı kutladı. Bu günün Azerbaycan tarihinde önemli bir gün olarak kalacağını vurgulayan Aliyev, “Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde özel yeri var. Şuşa sadece Azerbaycan’ın değil tüm Kafkasya’nın incisidir. 28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak.” dedi. Azerbaycan, Ermenistan’a karşı Dağlık Karabağ’da haklı mücadelesini sürdürürken Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, canlı yayında ulusa seslendi.

CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV “BU TARİHİ ZAFERDİR”

İlham Aliyev “İşgal atında olan Şuşa işgalden kurtarıldı. Bütün Şuşa’lıları yürekten tebrik ediyorum. 28 yıldır işgalde olan Şuşa artık kurtarıldı. Biz bu tarihi zaferi savaş meydanında kazandık. Şuşa’nın işgalden kurtarıldığı tarih ebediyen hatırlanacak. Biz bunu masa başında değil savaş meydanında kazandık. 30 yıla yakın manasız müzakereler bizi sorunun çözümüne yaklaştırmadı. Bizim topraklarımız 30 yıl işgal altında kaldı. Ermenistan müzakerelerle sadece zaman kazanmaya çalıştı. Azerbaycan’a muhtelif ülkelerden gelen mesajlar bizim barış yapmamız gerektiğini söylüyordu. Ama biz siyasi irade göstererek Azerbaycan halkının çıkarlarına aykırı hiçbir şeye müsaade etmedik.  Toprak bütünlüğümüzün sağlanması bizim ana amacımızdır. Müzakereler sadece sorunun ortada kalmasına neden oldu. Biz zaferi savaş meydanında aldık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyorum. Yaralı soydaşlarımıza Allah’tan şifa diliyorum. Biz askerlerimizin, halkımızın canı, kanı pahasına topraklarımızı işgalcilerden kovuyoruz ve kovacağız. Şuşa 28 yıldır işgal altındaydı ve Şuşa’nın Azerbaycan tarihinde özel bir yeri vardır. Şuşa, Kafkasya’nın incisidir. Ancak menfur düşman Şuşa’yı işgal etmekle bizim tarihi abidelerimizi, mescitlerimizi tahrip etti. Bütün tarihi abidelerimizi, mescitlerimizi tamir edeceğiz. 28 yıl sonra Şuşa’da ezan sesi duyulacak.

KARABAĞ AZERBAYCAN’IN ÖZ TOPRAĞIDIR

Bugün bütün Azerbaycan halkı bu harika haberi karşılıyor. Eğer ekonomik gücümüz olmasaydı bu zaferleri kazanamazdık. Biz ekonomik olarak hiçbir ülkeye bağımlı değiliz. Biz ordumuzun sahip olduğu bütün teçhizatları dışardan alıyoruz. Eğer bizim ekonomik imkanlarımız olmasaydı bunları elde edemezdik. Biz, yaptığımız siyasetle kendimize özgü bir inşa modeli ortaya koyduk. İçerdeki milli birlik bize çok büyük güç verdi. Dış güçlerin menfur planlarına izin vermedik. Millet olarak siyasal birlik gösterdik. İstedik ki kimse bizim iç işlerimize karışmasın ve buna izin vermedik. Bu sayede büyük zaferler elde ettik. İstediler ki iç çekişmelerle boğuşalım ve topraklarımız işgal altında kalsın. Ama milli birliğimizle buna izin vermedik. Tüm dünyaya gösterdik ki Karabağ Azerbaycan’ın öz toprağıdır. Biz bütün komşu ülkelerle karşılıklı dostluklar kurabildik. Eğer bunu yapmasaydık şu anda başka süreçler yürüyor olacaktı. Biz bugün Ermenistan’ın tecrite uğramasını sağladık. Komşu ilkelerle hem ikili hem de üçlü anlaşmalarımız var. Bu durum, Azerbaycan’ın bölgedeki nüfuzunu güçlendirdi. Yaptığımız en önemli iş ordumuzu güçlendirmek oldu. Ordumuzu en son teknoloji silahlarla güçlendirdik. Ama bu yeterli değildi. Diplomaside de söz sahibi olarak bölgedeki nüfusumuzu güçlendirdik.”

YENİLMEZ ORDU, AZERBAYCAN ORDUSUDUR”

Topraklarımızı Azerbaycan askerleri işgalden kurtardı. Helal olsun bizim askerlerimize. Askerlerimiz canlarını, kanlarını ortaya koyarak mücadele ettiler. Dedik ki barışla bu sorun hallolmazsa savaşarak alacağız. Ermenistan bizim topraklarımızı müzakere ve barışla mı işgal etti. Düşman ve onun destekçileri bilsinler ki ben sözümde durdum ve biz Karabağ’ı işgalden kurtarıyoruz. 27 Eylül’den bu yana 200’ün üzerinde şehir, köy ve kasaba işgalden kurtuldu. Cebrail ve Fuzuli kentleri tamamen yıkılmış. Bizim zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Hala işgal altında topraklar var ve savaşımız devam ediyor. Eğer Ermenistan bize yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz. Ermenistan halkını tehdit ederek giderken şimdi de dünyadan yardım istiyor. Onların sözleri, beyanatları yalandır. Yenilmez ordu, Azerbaycan ordusudur. Bunu savaş meydanında gösterdi. Düşmanı tek tek yeniyor.”

“Bütün işgal edilmiş topraklardan düşman çıkarılmalıdır. Uluslararası hukuk ve uluslararası kuruluşların beyanatları bunu gerektirir. Bugün şehitlerimizin ruhu karşısında bir daha başımı eğiyorum. Şehitlerimizin kanı yerde kalmıyor. Hocalı Soykırımı’nın kurbanları yerde kalmıyor. Biz Ermenistan vatandaşlarına, sivillere hiçbir zaman saldırmadık. Ama düşman, 93 vatandaşı namert ateşle öldürüp 400 vatandaşı ise yaraladı. Ama biz Azerbaycanlıyız ve intikamımızı savaş meydanında alırız. Düşmanı kovduk ve “kovacağız.”

ŞUŞA, ERMENİSTAN TARAFINDAN 8 MAYIS 1992’DE İŞGAL EDİLMİŞTİ.

1752’de Karabağ hanı Penahali han tarafından kurulan Şuşa, hem çok sayıda tarihi anıta sahip olduğu için hem de çok sayıda seçkin bilim ve kültür adamının burada doğması dolayısıyla sadece Şuşalılar için değil, tüm Azerbaycanlılar için önemli bir kent. Şuşa, Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olan bir şehir olmanın yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyor. Azerbaycan ordusu, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda, 4 kent merkezi, 3 kasaba ve 220 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan’ın işgalinden kurtarmıştı. İlham Aliyev, “Zafer yürüyüşümüz devam ediyor. Ermenistan yönetimini taleplerime yanıt vermezse sonuna kadar gideceğiz. Hocalı kurbanlarının kanı yerde kalmadı, şehitlerimizin intikamı alındı. İntikamımızı savaş meydanında aldık.” ifadelerini kullandı. 

Şuşa’nın işgalden kurtarıldığını duyan Azerbaycanlılar cadde ve sokaklara dökülerek sevinç gösterilerinde bulundu.

  • * * *

İŞTE CUMHURBAŞKANI İLHAM ALİYEV’İN ŞUŞA’NIN İŞGALDEN KURTARILMASIYLA İLGİLİ TWET MESAJLARI;

 

Müzəffər Azərbaycan Ordusu Füzulinin Yuxarı Veysəlli, Yuxarı Seyidəhmədli, Qorqan, Üçüncü Mahmudlu, Qacar, Divanalılar, Cəbrayılın Yuxarı Məzrə, Yanarhac, Qubadlının Qəzyan, Balasoltanlı, Mərdanlı, Zəngilanın Beşdəli, Xocalının Qarabulaq, Moşxmaat, Xocavəndin Ataqut, Tsakuri kəndlərini işğaldan azad etmişdir. Eşq olsun Azərbaycan Ordusuna! Qarabağ Azərbaycandır

İlham Əliyev

@azpresident

8 noyabr Şanlı Qələbə Günü kimi əbədi tarixə düşəcək. Biz Şuşaya qayıtmışıq. Şuşa bizimdir! Qarabağ Azərbaycandır! Gözün aydın olsun, Azərbaycan!

ƏZİZ ŞUŞA, SƏN AZADSAN! Əziz Şuşa, biz qayıtmışıq! Əziz Şuşa, biz səni dirçəldəcəyik! Qarabağ bizimdir! QARABAĞ AZƏRBAYCANDIR!

  • * * * 

Aliyev açıkladı!

23 köy daha!

Ermeni güçler kaçıyor!

09.11.2020

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan ordusunun 23 köyü daha Ermenistan’ın işgalinden kurtardığını duyurdu. Azerbaycan ordusu karşısında ağır kayıplar veren Ermenistan ordusu askerleri ise Hocavend yönündeki mevzilerini bırakarak kaçtı. Dağlık Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’nın işgalden kurtarılması ise başkent Bakü’den sivillerin katledildiği Gence’ye, ülkenin her yerinde coşkulu kutlamalara sahne oldu. Son dakika haberlerine göre işte Azerbaycan’da son durum

İlham Aliyev, Twitter hesabından, “Muzaffer Azerbaycan ordusu, Fuzuli’nin Gobu Dilağarda, Yal Pirahmetli, Yukarı Yağlıvend, Dilağarda, Seyid Mahmudlu ve Elesgerli, Hocalı’nın Demirciler, Çanakçı, Medetkend ve Sığnak, Hocavend’in Susanlık, Domi, Tuğ, Akaku ve Azıh, Cebrail’in Hüseynalılar, Söyüdlü ve Aşağı Sirik, Gubadlı’nın Yukarı Mollu, Aşağı Mollu ve Hocik, Zengilan’ın Keçikli ve Ördekli köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ, Azerbaycan’dır.” paylaşımında bulundu.

248 YERLEŞİM İŞGALDEN KURTARILDI

Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de başladığı operasyonda bugüne kadar, 5 kent merkezi, 3 kasaba ve 240 civarında köy ile bazı önemli tepeleri Ermenistan işgalinden kurtardığı öğrenildi. Böylelikle işgalden kurtarılan yerleşim birimi sayısı 248’e çıktı. Azerbaycan Ermenistan’ın işgali altındaki topraklarını kurtarmaya devam ediyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun Hocavend yönünde gerçekleştirdiği taarruz sonucu Ermenistan ordusuna ağır darbe vurulduğu ifade edildi. Savunma Bakanlığı, ağır kayıplar veren Ermenistan ordusu askerlerinin mevzilerini bırakarak kaçtığını belirtti. Bakanlık, saldırıya ilişkin görüntüleri de paylaştı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı cephedeki son durumu da paylaştı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Gün içinde düşman, cephenin ana yönlerinden sert bir şekilde vuruldu. Cephenin bazı bölgelerinde, personel ve askeri teçhizatta ağır kayıplar veren düşman geri çekilmek zorunda kaldı. Gün içerisinde çok sayıda düşman birliği, 1 T-72 tankı, 1 D-30 topu, 1 havan, 1 adet mühimmat dolu askeri kamyon imha edildi” denildi.

Azerbaycanlılar, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ulusa sesleniş konuşmasında Şuşa’nın işgalden kurtarılma müjdesini vermesinin hemen sonrasında sokaklara akın etti. Başkent Bakü, Şuşa’nın kurtuluşu nedeniyle yapılan coşkulu kutlamalara sahne oldu. Binlerce Bakülü ellerinde Azerbaycan ve Türk bayraklarıyla çıktıkları sokaklarda sevinç gösterisinde bulundu. Kimileri yaya çıktıkları sokaklarda dans ederek birbirlerini kutlarken, kimileri de arabalarıyla sokaklarda tur attı. Kutlamalara katılan vatandaşların çoğu sevinç gözyaşlarını tutamadı.

Azerbaycan tarih ve kültürünün simgelerinden olmasının yanı sıra hem bölgeye hakim coğrafi konumu hem de Dağlık Karabağ’ın en büyük şehri Hankendi’ne giden yolun üzerinde bulunduğu için stratejik önem de taşıyan Şuşa, 8 Mayıs 1992’de Ermenistan güçlerince işgal edilmişti. Azerbaycan Başsavcılığı, 27 Eylül-9 Kasım tarihlerinde Ermenistan’ın saldırılarının neden olduğu can kayıplarını açıkladı. Buna göre, söz konusu dönemde 93 Azerbaycanlı sivil yaşamını yitirdi, 407 kişi yaralandı. Açıklamada, Ermenistan’ın saldırılarında 3 bin 326 ev, 120 apartman ve 504 kamu binasının kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

  • * * *
  • Muammer ELVEREN
Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir