SOSYAL MEDYA “MUAMMER ELVEREN HÜRRİYET’E VEDA ETTİ”

HÜRRİYET’TEN AYRILMAMIN SOSYAL MEDYA YANKILARI.

HÜRRİYET GAZETESİNDEN 31 ARALIK 2018 GÜNÜ YÖNETİCİ VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMA  GÖNDERDİĞİM BİR E-MAİL İLE AYRILDIĞIMI BELİRTEREK VEDALAŞTIM. DİLE KOLAY 1974 TE BAŞLAYAN AKTİF GAZETECİLİK  SERÜVENİNE NOKTA KOYDUM. İŞTE BU KARARIMDAN SONRA SOSYAL MEDYADA YAZILANLAR

(GAZETEYE VEDA YAZISI VE KOLAJ FOTOLAR YAZININ SONUNDA)

Medyatava Özel

.  .  .  .  .

492 M Joseph Joseph, Orhan Durgut ve 490 diğer kişi  –121 Yorum – 3 Paylaşım

Hangi deneyimli gazetecinin Hürriyet’le yolları ayrıldı?

27 yıldır Hürriyet gazetesindeydi…

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli haber imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı… Medyatava’ya konuşan Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı.

Muammer Elveren, ayrıca “Haziran 1977 de önce Brüksel sonra Moskova ardından Paris temsilciliği olmak üzere tam 40 yıl, sırasıyla Haldun Simavi, Erol Simavi ve Aydın Doğan dönemlerinde görev yaptım. Türk basınında gazeteden tayinle gönderilen ve patronlar değiştiği halde yurt dışında bu kadar uzun süre uzman muhabir olarak değiştirilmeden temsilcilik görevini sürdüren tek gazeteci oldum. Bu süre içinde Hürriyet’in saygınlığını en üst düzeyde tutmak için Devlet Başkanları, Senatörler, Milletvekilleri, yabancı Büyükelçiler ve tanınmış sanatçılarla iyi ilişkiler kurarak dost oldum, saraylarına ve evlerine konuk oldum, onları evimde ağırladım” dedi.

Gazeteciliğe 1974 yılında başlayan Elveren, 1977 yılında Günaydın gazetesinin Brüksel Bürosu’nu kurdu. 1991 yılında Hürriyet’le yolları kesişen Elveren, ilk olarak Brüksel ve Moskova, ardından 1992’de Paris Temsilcisi olarak atandı.

Medyaradar.com

 https://www.medyaradar.com/27-yildir-hurriyetteydihangi-duayen-gazeteci-veda-etti-medyaradarozel-haberi-2002047

31 Ara 2018 11:21 Son Güncelleme: 31 Ara 2018 12:59

 • Mehmet Ogutcu

  2019’un ilk flaş haberi Muammer Elveren dostumuzun Hürriyet’ten ayrıldığı haberi oldu benim için. Onun kadar gazeticiliği ruhunda hisseden az gazeteci vardır. Brüksel ve Paris’te kendisini tanıma ayrıcalığına eriştim.
  Gorbaçov Rusya’sını, Alaattin Çakıcı’nın güney Fransa’daki macerası, Halis Toprak’ın Cannes’daki sevgilisi, savaş bölgeleri, Brüksel kulisleri, Fransız Cumhurbaşkanı ile sık görüşmeleri, Türkiyedeki siyasiler ile mülakatları….muazzam fotoğraf arşivi. Onurlu, çalışkan, insan gazeteci. Hürriyet’in kurumsal hafızası, duayeni yeni sulara yelken açıyor.
  Umarım gençler ile paylaşır bu birikim ve deneyimlerini bir üniversitede. Muammer’e yeni yaşamında keyifli ve sağlıklı nice yıllar diliyorum.

  Gazeteciler.com

  http://www.gazeteciler.com/haber/27-yildir-gorev-yapiyordu-hangi-deneyimli-gazetecinin-hurriyetle-yollari-ayrildi/325467

Hürriyet in Duayeni Emekli Oldu
27 yıldır Hürriyet gazetesi bünyesinde bulunan usta gazeteci ayrılık kararı aldı.
1.1.2019 – 08:09

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli habere imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı. Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı.

Not: “Gazeteciler.com” haberinin başlığı dışındaki bölümleri aşağıda “Medyaradar.com” haberiyle aynı 

. . . . 

27 yıldır Hürriyet’teydi… Hangi duayen gazeteci veda etti? (Medyaradar/Özel)

27 yıldır Hürriyet gazetesi bünyesinde bulunan usta gazeteci ayrılık kararı aldı.

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli habere imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı.

Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı.
Gazeteciliğe 1974 yılında başlayan Elveren, 1977 yılında Günaydın gazetesinin Brüksel Bürosu’nu kurdu.

1991 yılında Hürriyet’e transfer olan Elveren, ilk olarak Brüksel ve Moskova, ardından 1992’de Paris Temsilcisi olarak atandı.

44 yıllık meslek hayatı boyunca birçok ses getiren habere imza atan Elveren iki kez Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü olmak üzere birçok ödülün de sahibi oldu.

Muammer Elveren kimdir?

Muammer Elveren Mardin’de doğdu. Evli ve bir kız babası olan Elveren, 1974’te artık ‘Efsane Gazete’ olarak anılan Haldun SİMAVİ’nin kurduğu Günaydın Gazetesine girdi.1977’de Günaydın gazetesi Brüksel Bürosunu kurmakla görevlendirildi ve Brüksel Büro Şefi oldu. 1989 da Brüksel temsilciliği yanında Mihail Gorbaçov’un liderliğindeki Komünizm’in merkezi kabul edilen Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-SSCB’nin başkenti Moskova temsilciliği görevini de üstlendi.

Elveren 1991 yılında Hürriyet gazetesine girdikten sonra da Brüksel ve Moskova görevini birlikte yürüttü. Başta Azerbaycan olmak üzere dönemin Sovyetler Birliği Cumhuriyetleri yanında Bulgaristan ve Romanya’da Komünizmin çöküşüyle ilgili olayları yerinde izledi. Elveren birçok batı ülkesinde de uluslararası olayları izledi, dizi, haber ve röportajlar yaptı.

Muammer Elveren 1991’de Azeri ve Ermeni çatışmalarının en yoğun olduğu dönemde tüm tehlikeleri göze alarak Dağlık Karabağ ‘a girip röportaj yapmayı başaran ilk gazeteci oldu. Bu başarısıyla “Yılın Gazetecisi” seçildi ve ‘Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü. Muammer Elveren aynı yıl Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ‘Seri Röportaj Ödülü’ nü de kazandı. Elveren 1992 yılında Fransa’ya atanarak Hürriyet gazetesi Paris Temsilcisi oldu. 1998’de Devlet Bakanı Eyüp Aşık’ın Fransa’da tutuklanan yeraltı dünyasının tanınmış isimlerinden Alaattin Çakıcı ile konuşmasını içeren kasetini elde ederek istifasına neden olan ve hükümetin düşme sürecini başlatan “Çakıcıya kaç diyen ANAP’lı Bakan”” haberiyle ikinci kez Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü’ne layık görüldü.

Elveren aynı yıl İstanbul Üniversitesi ‘İletişim Fakültesi- Yılın Gazetecisi Ödülü’nü’nü aldı. Muammer Elveren’e 1999’da Nokta dergisinin düzenlediği ”Doruktakiler” yarışmasında da Yılın Gazetecisi ödülü verildi. Fransızca ve Arapça bilen Elveren 1977’den beri uluslararası alanda çalıştı, seri röportajlar yaptı, zirveler ve festivaller izledi. Avrupa Birliği, NATO, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve UNESCO ile Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma örgütü – OECD gibi Uluslararası kuruluşlarla ilgili siyasi ve ekonomik yazılar yazdı, haber ve dizi yazılar hazırladı.

 

Medya Günlüğü

http://www.medyagunlugu.com/Haber-5694-muammer-elveren-hurriyetten-ayrildi.html

Muammer Elveren Hürriyet’ten ayrıldı

31 Aralık 2018 Pazartesi  |  GÜNLÜK

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli habere imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı…

Medyatava’ya konuşan Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı.

Muammer Elveren, ayrıca “Haziran 1977 de önce Brüksel sonra Moskova ardından Paris temsilciliği olmak üzere tam 40 yıl, sırasıyla Haldun Simavi, Erol Simavi ve Aydın Doğan dönemlerinde görev yaptım. Türk basınında gazeteden tayinle gönderilen ve patronlar değiştiği halde yurt dışında bu kadar uzun süre uzman muhabir olarak değiştirilmeden temsilcilik görevini sürdüren tek gazeteci oldum. Bu süre içinde Hürriyet’in saygınlığını en üst düzeyde tutmak için devlet başkanları, senatörler, milletvekilleri, yabancı büyükelçiler ve tanınmış sanatçılarla iyi ilişkiler kurarak dost oldum, saraylarına ve evlerine konuk oldum, onları evimde ağırladım” dedi.

Gazeteciliğe 1974 yılında başlayan Elveren, 1977 yılında Günaydın gazetesinin Brüksel Bürosu’nu kurdu. 1991 yılında Hürriyet’le yolları kesişen Elveren, ilk olarak Brüksel ve Moskova, ardından 1992’de Paris Temsilcisi olarak atandı.

. . . .  

Odatv.com 

Akşam ve Hürriyet’te kritik değişiklik

Hükümete yakın Akşam gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği görevini yürüten Murat Kelkitlioğlu, Türk Medya grubu ile yollarını ayırma kararı aldı. Ayrıca Hürriyet gazetesinde Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı.

https://odatv.com/aksam-ve-hurriyette-kritik-degisiklik-31121836.html

31.12.2018 13:31 

HÜRRİYET’TE DE AYRILIK

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli habere imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı. Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı. Gazeteciliğe 1974 yılında başlayan Elveren, 1977 yılında Günaydın gazetesinin Brüksel Bürosu’nu kurdu. 1991 yılında Hürriyet’e transfer olan Elveren, ilk olarak Brüksel ve Moskova, ardından 1992’de Paris Temsilcisi olarak atandı. 44 yıllık meslek hayatı boyunca birçok ses getiren habere imza atan Elveren iki kez Sedat Simavi Gazetecilik Ödülü olmak üzere birçok ödülün de sahibi oldu.

Odatv.com

Muammer Elveren

MEDYARADAR.COM’DA HÜRRİYET’E

VEDA ETMEMLE İLGİLİ NELER YAZDILAR?

221 M Joseph Joseph, Ahmet Çağatay Bayraktar ve 219 diğer kişi- 207 Yorum – 13 Paylaşım

    Metin Yener Yeni yılın ve emekliliğin hayırlı olsun abi… Mutlu yıllar.

 • Bünyamin Yıl Hayırlı uğurlu olsun abim. Allah sağlıklı, huzurlu, mutlu ömürler versin.
 • T.C. Nazan Öçalır Hayırlı uğurlu olsun. Siz de biliyorsunuz ki bu mesleğin emekliliği olmaz ?
 • Sinan Öztürk Muammer abi yeni yılın ve emekliliğin hayırlı olsun

Sağlıklı mutlu yıllar…

 • Halil Hizlisoy Abim hayırlı olsun.Adanaya sık sık ziyaret etmemen için bahanen kalmadı en kısa zamanda bekliyoruz Koca ÇINAR.
 • Adil Bali Hayırlı olsun Yeni yaşamın ve yeni yılın sağlıkla üzellikler ile dolu olsun
 • Olay Tan Sevili Muammer mesleğini gururla onurla yaptın. yeni yılın kutlu olsun
 • TC enco Sabancı Emekliliğin hayırlı olsun ağabey, sağlıklı huzurlu yıllara.
 • Olay Tan Her veda bir yeni bir başlanıçtır.örüşmek üzere seviler..

Aydın Demir HAYIRLI OLSUN

 • Emre Ayen Muammerciim azeteciliği senden öğrene öğrene yıllarımızı verdik. azeteci kağıt üzerine emekli olur. Ama gazetecilik hayat şekli, nefes almak ibidir. Sevgi ile kal. Kader Dilek sevilerle. Aslan Mimi!
 • Murat Zeytinli Muammer Abi hayirli olsun. Sağlikli, mutlu yeni yil(lar) dilerim. Ozledim.

Alper Beyaz Hayırlısı olsun…

 • Sermet Utkan Güzel başarılarla dolu meslek hayatınıza bir çok ödül değerler kattınız bir Günaydın mensubu olarak ayrıca hepimiz gurur duyduk yolunuz hep güzel olsun sağlık ve huzur ile ve yeni yilınizi kutluyoruz
 • Muammer Topalolu Adaşım hayırlı olsun…sağlık,mutluluk ve başarılar diliyorum.
 • Ali Küçük Hayırlı olsun mutlu sağlıklı umutlu Iyi seneler
 • Semra Anık Muammer hayırlı olsun eski arkadaşların olarak seninle hep urur duyduk
 • Mehmet Uzun Kolay değil elbet uzun süre emek verdiğin bir kurumdan ayrılmak. Yolun açık olsun
 • Idem Peyman Hayırlı olsun abicim güzel mutlu nice senelere
 • Pınar Erdem Muammer bey hayırlı olsun Hayallerinizi gerçekleştireceğiniz bir yıl dilerim ?❤
 • Oguz uven Hayırlısı olsun Muammer abi. Sağlık ve mutluluk diliyorum
 • G üleryüz Muammer ağabeyim… Hayırlısı olsun… Yazacak bir şeyin olması önemli, nereye yazdığının önemi yok.. Emeklilik diye bir şey yok… Yazmaya devam..
 • Müjan Zaman elsin muhabbetler keyifler …hayırlısı olsun..
 • Cem Güner Muammer Abi, hayırlı uğurlu olsun. Sağlık, huzur ve başarı dolu nice güzel yıllar diliyorum…7
 • Süleyman Arat Abi şimdi okudum ve içim burkuldu valla. Senin ibi örnek bir gazeteci tekrar gelir mi? hiç bilemem ama gerçek bir efsanesin. Lütfen yaşadıklarını yaz abi. Gençler okuyup yarar örsün, örnek alsın. Yeni yaşamında da sağlık ve huzur ölen kadar yakınında olsun inşallah.
 • Muammer Elveren Çok teşekkür ediyorum Sevili Süleyman hayırlı bir yıl diliyorum
 • Erdoğan Sevin Üzüldüm. Bir kilometre taşı daha koptu Hürriyet’ten.  
 • Muammer Elveren Çok teşekkür ederim Erdoğan ağabey. Hayırlı bir yıl diliyorum. Sağlıklı, huzurlu, mutlu nice yıllar. Saygı sevgi ve selamlarımla? Erdoğan Sevin
 • Mustafa Ufuk Muammer abi hayırlı olsun mutlu güzel yıllar diliyorum.

Aziz Ozen Hayırlısı olsun abi.

 • Tayfun Karacebe Hayırlı olsun kardeşim artık örüşmeye vakit ayırabilirsin seni özledim tekrar iyi yıllar
 • Canan Kaya Hayırlı olsun , en içten sevi ve sayılar
 • Feryal Inanç Muammer Abi içim buruldu biraz ama hayırlısı olsun Mutlu bir yıl dilerim güzel ailenle ???
 • Teoman Erol Mami çok ani oldu… hayırlı olsun
 • Osman Kızılkan Sevenin arkasından roma’yı gidenin arkasından kınayı yakacaksın senegalli abim selamlar
 • Aysun Dernek Üzüldüm ama sizin için her şeyin hayırlısı olsun. Mutlu yıllar dilerim
 • Süleyman Selcuk Sevili Muammer Ağabey, emekliliğe ayrıldığınızı öğrendim, hayırlısı olsun Bundan sonraki yaşamınızda sağlıklı ve mutlu nice ünler dilerim.
 • Mehmet Ünlü Sayın Elveren bundan sonraki hayatında sana sağlık mutluluk huzur dolu yıllar dilerim Hayırlı olsun
 • Musa Alioğlu Yolun açık olsun. Ardında temiz, başarılı bir mazi bırakmanın gururu sana yeter de artar bile. Sevgilerle.
 • Nazan Mungan Değerli büyüğüm ve agabeyciim aldiginiz karar en doru karardir. Hayat ertelenemeyecek kadar hizli geciyor. Yeni hayatinizin isteklerinizin gerceklestireceiniz güzelliklerle geçmesini diler, sevgiyle kalin
 • Muammer Elveren Çok teşekkür ediyorum değerli hemşehrim. Hayırlı bir yıl diileğiyle sağlıklı, mutlu , huzurlu nice yıllarınız olsun. Nazan Munan?
 • Ersan Celik Hayırlı olsun kardeşim..Artık dinlenme zamanıdır..
 • Erkan Özmen Değerli kardeşim Mami; Bu meslekte her şeyi zamanında yapmak önemlidir. Sen bu gazeteden tam zamanında ayrıldın. Ama arkanda şerefli bir Muammer Elveren ismi bıraktın. Kararını canı gönülden destekliyorum. gözlerinden öperim.
 • Çetin Yücesoy Değerli hemşehrimiz seninle her zaman gurur duyduk ve buna devam edeceğiz.Hayırlısı olsun.
 • Yakup Önal Muammer ağabey.. sizin için hayırlısı olsun.. 2019 yılının sağlıklı mutlu geçmesi dileklerimle, bundan sonrası anılarınızı kaleme alarak, genç kuşak gazetecilere tarihe kaynak yaratmış olursunuz..
 • Doğan Pürsün Başarılı, genç kuşaklara örnek olacak gazetecilik başarılarına imza attın. Dilerim, örnek bir gazeteci olarak Üniversitelerde yararlanırlar. Yolun açık olsun.
 • Nezih Akkutay Bundan sonra da dolu dolu yasamani dilerim. Sevgiler.
 • Özge Zengin Hayırlısı olsun abi, gençler için çok şey yaptın, seni tanıdığım için o kadar mutluyum ki.. Bütün güzel ve iyi şeyler seninle olsun. Sevgiler..

Çağatay Gümüş Sizin ve aileniz için hayırlı olsun Muammer bey.

 • Kubilay Çelik Sevili Muammer kardeşim; kararın senin için hayırlı uğurlu olsun.
 • Ercan Ongun KIYMETLİ DOSTUM hayırlı olsun.Yeni yıl sana yeni ufuklar yeni işler sağlık ve mutluluk getirsin…

Vefalı dost hayırlı olsun

 • Gülsen Ahıska Çok üzüldüm, Rabbim hakkınızda neyse hayırlısı o olsun inşallah.

Ercan Elveren Hakkında hayırlı olsun inşallah sağlıklı mutlu yıllar sevgili amcam

 • Ayten Başabaş Dirier Hayrlı olsun… Anılar kitaplarına dökülecek müthiş bir birikim var. Yakında kitapçılarda görmek dileğiyle mutlu yıllar…
 • Hakan Kumuk Bundan sonrasını Hürriyet düşünsün artık..En güzelini yapmışsın sevgili abicim…:)
 • Turay Türker Abi hayırlısı olsun. Yokluğun Kurum için büyük bir kayıp…
 • F Sevli Ürek Bundan sonraki hayatınızda mutluluklar, başarılar huzur ile sizlerin olsun?
 • Hüseyin Yaşar Hayırlı olsun. Sağlık ve huzur dolu yaşamınızın devamını diliyorum. Seviyle kalın
 • Kemal Atmaca Abi merak etme ben 1999 veda ettim yaklaşık 23 yılım geçmesine rağmen hiç aramadım. Üstelik de yaşamımın en güzel ünlerini daha sonra geçirdim. Dedikleri gibi hayat Hürriyet’ten ibaret değil. Gerçek dostlarını şimdi daha iyi tanıyacaksın ağabey… Yaşadığın her mutlu gün de bundan sonra kar hanene yazılacak. Sana yeni yaşamında sağlık ve huzur diliyorum. İnan gerisi palavra…
 • Nevzat Günkut Ne yazık ki herşeyin bir sonu var. Ama, başarılı ve çalışkan insanlar için her zaman yeni kapılar açılır.
 • Erdim Boray Bilgi ve birikimlerini mezara ötürme şansın yok onları seminerlerde ve kitaplarında örmek istemek tüm sevenlerinin arzusudur,unutma sakın emii
 • Fitnat Önü Tunç Hayırlı olsun.209 Yılınızı kutlar yaşamınızın yeni döneminde üzellikler dilerim.

Halil Besenk Hayırlı olsun

 • Serap Kalkiner Hürriyet gazetesi büyük bir kayıpta.. Yılların birikimi anıların yazıların mesleğine aşkın.. tartışılamaz.. Lütfen bir kitapta topla yaz.. Sen muhteşem bir ğazetecisin başarıların ortada.. günaydın ğazetesindeykende müthiş bir haberciydin.. HAYIRLI olsun.. İyi Seneler bu arada??
 • Murat Aydın Hayırlı olsun sizin için önemli bir kalem daha demokrasiden çekildi Kütahya ya bekliyorum abim

Cihan Taşcı Abiciim yolun açık olsun. Varliin bize üçtü.
Seni çok özleyeceim benim üzel abiciğim.

 • Necip Keser Yıllar sonra … hayırlısı olsun …?
 • Zahr Elver hayırlı olsun iyi seneler sağlıklar dilerim

Yucel Donmez HAYIRLI OLSUN MUAMMER KARDEŞİM. YENİ YILDA YENİ UFUKLAR AÇILSIN ŞANSINDA…

Mehmet Usta Muammer Bey,
Hayırlı ve Uğurlu olsun. Her şey gönlüne göre olsun. Siz gazeteciliği mesleki kural ve disiplin içerisinde olması gerektiği gibi yaptınız. Paris’teki güzel çalışmalarınıza bizzat şahidim. Yolunuz açık olsun. Selamlar

TC Türk Cem Etabek Değerli kardeşim. Başarılı bir çalışma hayatından sonra bu kararı almanı tebrik ederim. Kötüye gidecek günleri görmeyeceğine sevindim.

Enver Akyürek Tatlıdede Hakkında hayırlısı neyse o olsun, nice mutlu ve umutlu yıllar diliyorum.

Cafer Kocturk Üzüldüm.

Cafer Kocturk Hürriyet’te maalesef yaprak dökümü….

 • Uğur Doğan Muammercim hayırlı olsun,sağlık ve mutlulukla iyi bir yıl dilerim…
 • Şaban Arslan hayra vesile olsun.yolun açık olsun usta. türk basını, muammer elveren’e çok şey borçlu

Nural Okanar Muammer ağabeyciğim hayırlı olsun. Emeklilik döneminizde de yazmaya devam edeceğiniz inancı ile sevilerimi yolluyorum

Kemal Soylu Muammer abi sizin gibi efsane olmuş isimler her ne olursa olsun son nefeslerine kadar o yerlerle özdeşleşmiş yerlerde kalmalı. Vefasızlık bu hale geldiyse söylenecek bir şey yok artık. Üzüldüm. Bundan sonraki yaşamında sağlık ve güzellikler diliyorum. Saygı ve selamlarımla..

 • Ercan Dirikan Sevgili Muammer kardeşim, hayırlısı olsun inşallah. Sen bir duayensin, anılarını yaz lütfen, o kadar çoktur ki. Yeni yıl ve yeni yaşantın hayırlı ve başarı dolu geçsin dileklerimle. Sevgiler
 • Bülent Ovacık Özleyeceğiz seni Muammer Abi. Hayırlı olsun

Bülent Ovacık Özleyeceğiz seni Muammer abi.

 • Demir Kulak Yeni bir baslangic yeni saglikli bir hayat diliyorum Muammer abim

 Doğan Bekin Çok değerli Muammer Ağabey, Babıâli’nin son kayan yıldızı demeye dilimiz varmıyor. Sizler yıllarca tüm zorluklara, sıkıntılara katlanarak, dönemin erişilmesi güç simalarıyla tek tek görüşerek ve birçok kritik bölgelerden haberleri, olayların unsurlarıyla, dar ve kısır bir çerçeveden değil, en geniş, en çarpıcı ve en güncel boyutlarıyla Türkiye gündemine taşıdınız. Duruşunuz, nezaketiniz, ağırbaşlılığınız ile hep örnek oldunuz. Sizler her şeyin en güzeline layıksınız. Geçen yıl yitirdiğiniz rahmetli güleç yüzlü anneniz/annemiz gerçekten sizlere helal süt emzirmiştir. Her şeyin hayırlısı olsun kıymetli ağabeyim, Babıâli’nin duayen gazetecisi olarak hep gönüllerde olacaksın. İyi ki varsın ve iyi ki gurur kaynağı hemşerimizsin. Bundan sonraki yaşamınızda en kalbi başarı dileklerimi ifade eder, selam ve saygılarımı sunarım.

Muammer Elveren Doğan Hocam,
Sizin gibi engin bilgi ve tecrübeleri olan değerli bir hemşerimden böyle içten ve övgü dolu cümleler duymaktan mutlu oldum. Allah’ıma şükürler olsun yurt dışında görevli olduğum 40 yılda sırasıyla Haldun Simavi, Erol Simavi ve Aydın Doğan gibi Türk basının en önemli üç patronu değiştiği halde Uzman muhabir olarak değiştirilmeden temsilcilik görevini sürdüren tek gazeteci oldum. Bu güne kadar haberlerimde ve yazılarımda hiç kimseye haksızlık etmeden gazeteciliği herkesin görüşüne saygı duyarak yaptığım için müsterihim. Onun için size bu içten ve kalbi dilekleriniz için çok çok teşekkür ediyor yeni yılın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Görüşmek dileğiyle Sevgi ve selamlarımla
???@Doğan Bekin

 • Doğan Bekin Muammer Elveren Muammer Ağabey, estağfurullah sadece gerçekleri yazdım. Aslında siz bunun çok daha fazlasına layıksınız. Sizlere en kalbi başarı dileklerimi ifade ederim. Başarı en büyük yoldaşınız olması duasıyla, yeni yılınızı tebrik ederim. Saygı ve selamlarımla

 PAYLAŞANLAR NE DEDİ

 Джафар Аббасов

5 saat · 

Bu xəbər məni sevindirdi desəm dilim yanar, kədərləndirdi desəm daha döğru olar. Toplam 44 illik jurnalist fəaliyyətinin 27 ilini Türkiyənin 1 nömrəli (mənim fikrim) qəzetini dünyanın dörd bir yanında təmsil etmiş, gənclər və digər həmkarları üçün örnək jurnalist olmuş və olmaqda davam edən, Qarabağ tonqalı alovlanmaqa başladığında zirehli cübbə ilə tankla Şuşaya qədər gedən, türk jurnalistləri arasında ilk olaraq Kremlə girən dostum Müəmmər Elverən öz arzusu ilə “Hürriyyət” qəzeti ilə vidalaşır. Sovet dövrünün sancılı vaxtlarında çox reportajları birgə hazırladıq, Türk oxucusuna Kremli, Moskvanı, Moskvadakı 3 kilometrlik Makdonalds növbəsini (kuyruk), kosmonavtlar hazırlanan Ulduz şəhərciyini tanıtdıq, Krımda Mustafa Cəmilovla görüşdük, Oljas Süleymanovla, rəhmətlik Vaqif Cəfərovla, Lalə Şövkətlə müsahibələr təşkil etdik. Son illər Müəmmərin yazıları ilə özümü də “Hürriyyət”in bir üzvü hesab edirdim. Dostluga sadiq, gözəl ata və ailə sahibi, insansevərliyi və gülər üzü ilə hər ortamda sayğı ilə qarşılanan ağabəy və babacan dostum, qərarına hörmətlə yanaşdım. Amma üzülmədim deyə bilmərəm. İnşallah hələ çox yazılarını oxuyacağıq.
P.S. Bilerekten Azerbaycan türkcesi ile yazdım ki, kardeşim çok sevdiyi bu dilde de okusun.

5Sen, Kader Ordas Elveren, Tunzale Veliqizi ve 2 diğer kişi

Muhteşem

Muammer Elveren Cəfər qardaşım çox təşəkkür edirəm. Bəzən vacib qərarların vaxtında alınması lazımdır. Kremlin sarayında tanış olduğumuz gündenberi səni qardaşım bildim. Etdiyim reportajlarda xüsusilə Rus mövzusunda mənə etdiyin yardımları heç bir zaman unutmadım. Yuxarıda göstərdiyin bütün müsahibələrdə bir yerdə qaldıq. Sənin sayəndə Kremlin’deki Azərbaycan Xalq nümayəndələrini tanıdım. Müsahibələr etdik. Sən məni qonaq etdin. Heydər Əliyev, qızı Sevil Əliyeva, Oljaz Sülaymanov, Kremldə Vəqf Cəfərov, Eldar Salayev, Vəzirov, Allahşükür Paşazadə, Müfti Məhəmməd Sadiq, Kosmos şəhər komandiri General Şatalov, Geeenedi Melkov və daha bir çox adamı sənin sayəndə tanıdım. Günaydın və Hürriyet 44 ildir çalışdım. Azərbaycanda, Bakı və Dağlıq Qarabağda bütün təhlükələr baxmayaraq reportajlar etdim oradakı hadisələri yazaraq duyurdum. Həyatımın ən yaxşı günlərini jurnalist kimi keçirdim. İndi bütün bunları bəlkə də Kitab etmə zamanı gəldi, bəlkə o dövrlərə əlaqədar fotoşəkillərdən Moskvada, Bakıda, Naxçıvanda sərgilər açıla bilər. Gənclərin o dövrdə yaşadığım hadisələri öyrənmələri üçün universitetlərdə konferasnlar verrilebilir. Buna görə çox şey var. Sənə birlikdə olduğumuz o dövrlərdə etdiklərin üçün ürəkdən təşəkkür edirəm. Həmişə qardaşım olacaqsan. Sana Yaxşı bir il diləyirəm. sevgilərimlə??????? Qeyd: Azərbaycan dilində bir səhv varsa üzr istəyirim.

(Çok teşekkürler Cafer Kardeşim. Bazen önemli kararları zamanında almak gerekir.  Kremlin sarayında tanıştığımız gündenberi seni kardeşim bildim. Yaptığım röportajlarda özellikle Rusça konusunda bana yaptığın yardımları hiçbir zaman unutmadım. Yukarda saydığın bütün görüşmelerde beraber olduk. Senin sayende  Kremlin’deki Azerbaycan Halk Temsilcilerini tanıdım. Röportajlar yaptım.  Beni evinde misafir ettin.  Haydar Aliyev, kızı Sevil Aliyeva, Oljaz Sülaymanov, Kremlin’de Vakıf Caferov, Eldar Salayev,  Vezirov, Allahşükür Paşazade, Müftü  Muhammed Sadık, Uzay kent komutanı General Şatalov, Geeenedi Melkov ve daha bir çok kişiyi senin sayende tanıdım.  Günaydın ve Hürriyet toplam 44 yıldır çalıştım.  Azerbaycan’da,  Bakü ve Dağlık Karabağ’da tüm tehliklere rağmen röportajlar yaptım oradaki olayları yazarak duyurdum.  Gazetecilik hayatımın en güzel günlerini oralarda geçirdim.  Şimdi bütün bunları belkide Kitap yapma zamanı geldi, belki o dönemlerle ilgili fotoğraflardan Moskova’da, Bakü’de, Nahçıvan’da  sergiler açılabilir. Gençlerin o dönemde yaşadığım olayları öğrenmeleri için  üniversitelerde konferasnlar verrilebilir. Yani yapılacak çok şey var. Sana beraber  olduğumuz o dönemlerde yaptıkların için kalpten teşekkür ediyorum. Her zaman kardeşim olarak kalacaksın. Sana hayırlı bir yıl diliyorum. Sevgilerimle )

————————————-

Gülderen Sakallıoğlu bir bağlantı paylaştı.

Dilek Elveren bir bağlantı paylaştı.

Sule Öz Özmen bir gönderi paylaştı.

Necdet Sönmez Evet… Biz gurbetçiler iyi biliriz, tanırız kendisini. Bu dönem o günlerin gazeteciliğini yapamazdı, iyi ki ayrılıp emekli olmuş hatta geç kalmış. Bakan düşüren gazeteci. Bu sıralar muhtar bile düşüremezler. Zaten bir elin parmakları kadar kaldılar neredeyse.

Mehmet Uzun bir gönderi paylaştı.

Semra Anık bir bağlantı paylaştı.

Emine Öztürk Yeni hayatında sağlık ve başarılar dilerim

Sermet Utkan bir bağlantı paylaştı.

Berkan Kılıç sevgili kardeşim emekliliğin hayırlı olsun o gazetede daha fazla kalmakta sana yakışmaz zaten çok başarılı bir gazetecilik yaşamın oldu başarılara başarı ekledin artık emekliliğin tadını çıkar huzur ve mutlu yaşam dilerim.

Tamer Çerçi bir bağlantı paylaştı.

Kader Ordas Elveren

Dün, 14:32 ·

Her veda yeni bir başlangıçtır……

28 -Dilek Elveren, Isil Karabag Uzumcu ve 26 diğer kişi

29Sen, Dilek Elveren, Isil Karabag Uzumcu ve 26 diğer kişi

Humeyra Altunigne En güzel başlangıçlar olsun??

Dogan Salih Hakkınızda hayırlı olsun inşallah kıymetli abim sağlık sıhhat ve afiyetle mutlu yıllara yeni başlangıçlara inşallah.. Hürriyet kaybetti İnsanlık ve Türkiye kazandı

Sebahattin Kara Hayırlı olması temennisiyle.bu vesile ile yeni yılınızı kutlar sağlık ve başarılar dilerim.

Olay Tan Sevgili kader yeni yılınızı kutluyorum…sevgiler.her veda yeni bir başlangıçtır.görüşmek üzere sevgiler

Belgin Arikan Aydin Muammer bey Hayırlısı olsun.Yeni başlangıçlar şans ve uğuru ile gelsin. Yolunuz açık olsun.?

Aykut Toplusoy Hayırlı olsun

Sema Yüksel Hayırlı olsun yolunuz açık olsun ???

Fethiye Erbay Hayırlı olsun

HakaN Akıncı Hayırlı olsun, Allah gönlünüze göre versin.

Onay Akbas Aynen yeni yıl yeni yollar ve yeni ufuklar. Sevgili Muammer ve Senin Yeni yılınızı canı gönülden kutluyorum

Nesrin Türkgeldi Hakkinizda hayırlısı olsun Kadercigim

Nesrin Türkgeldi Saglikli ve mutlu yillar dilerim Kadercigim Muammer agbiye se

Asuman Argındoğan Atalaya Hakkınızda hayırlı olsun yeni yılınızı kutlar başarılar dilerim

Gulden Balkan Hayırlı olsun!

Sema Oluk Bundan sonraki yasaminızda mutluluklar yeni yılınız kutlu olsun hayirli seneler

Ilknur Bekiroğlu Hayırlı uğurlu olsun arkadaşım Her yeni başlangıçta bir anlam vardır derler ..Yeni yıl tüm ihtişamıyla size uğurlu gelsin canım arkadaşım???

Ozlem Suer Sevgili Muammer Abiciğim yeni başlangıçlarınız ve yeni yılınız mutlu, tatlı olsun???

Ozlem Suer Sevgili Muammer Abiciğim yeni başlangıçlarınız ve yeni yılınız mutlu, tatlı olsun???

Nihal Avcan Sağlık, huzur esenlik dolu günler ve nice yıllar dilerim ?

Hatice Kunt Çakan Kader cim yeni yıl yeni iş hayırlı olsun insallah canim arkadasim yolunuz acik olsun sevgilerimle

Muveddet Farrell Hayırlı olsun!

Vildan Cömert Muammer daha da güzel şeyler yapar bence, hayırlı olsun, sevgiler.

Nagib Türkgeldi Hayırlı olsun, yeni ve güzel başlangıçlara vesile olur inşallah..

 Sirinaydan Sirinaydan Kadercigim sizlere bu yeni yılda sağlık mutluluk ve başarılar dileriz

Ruhi Aydinlik canım kardeşime yeni yaşamında sağlık ve mutluluklar dilerim

Zehra Demirel Hayırlı uğurlu olsun Muammere emeklilik günleri sağlıkla geçsin

Leyla Berberoğlu Kadercim hayırlısı olsun yeni ve güzel başlangıç,larınız olsun birtanem sevgiler.

Engin Akgürbüz bir bağlantı paylaştı.

Sait Tahan Değerli Dostum, Her ne kadar dinlenmeyi hak etmiş olsanda, haberciliğin sana ihtiyacı daima olacaktır. Bu vesile ile, yeni yaşamın, yeni yılla beraber, sağlık, mutluluk ve neşe dolu yıl ve uzuuun bir yaşam olsun.

Murat Çelikel Üzdün bizi muammer abi… Yeni yılınız kutlu olsun… Kader ablaya selam… Yıllardır meşgul olduğun için kahveye gelemiyorum deme şansın kalmadı…?

Emin Varol Muammer, saglik ve huzur icinde bir yasam diliyorum

Haluk Nuray Muammer ve emeklilik?????gazeteci emekli olur mu hiç, hele de Muammer gibisi. Huzurlu ve sağlıklı bir yaşam dilerim.

Rıza Sönmez Muammer Hocam ömründeki yeni sayfanda, mutluluklar diliyorum.

Sedat Şahmay Muammer ELVEREN Brüksel’den bildiriyor… Günaydın’da az atmadık bu imzayı sayfalara… Hayırlı olsunMuammer abi.

TC Betul Ekrem Hayırlı olsun dinlenmek hakkınız

Erhun Geyisi Muammer Abi hayırlı olsun demek isterim, anladığım kadarıyla gönüllü bir durum. Her şey için teşekkürler, sevgiler

Faik Kaptan Sevgili dostum hayırlı olsun. Zamanın olursa beklerim. Damdan düşenin halinden damdan düşen anlar. Şimdi kitap yazma sırası sende. Yanaklarından öperim. İyi seneler

Feray Karagöz Sizin gibi bir değeri kaybetmiş olanların düşünmesi gereken bu durum karşısında sizi tanımış olmaktan büyük bir gurur ve onur duyan bizlerin , Sizin ışığinızda hala aydınlanmak arzusunda olduğumuzu bilmenizi rica ederim. En derin sevgi ve saygilarimi sunarım. Çorluya en kısa sürede tekrar bekliyorum.

Kaya Turkmen Hayırlı olsun sevgili Muammer. Yeni yaşamında sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim

Ateş Çelik Hayırlı olsun

Ümit Kozan Hayırlı olsun abicim. Yeni yaşamında sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.

Mustafa Kınalı Hayırlısı olsun Muammer abi. Sağlık ve mutluluk diliyorum

Lami Şevki Erdoğdu Hayırlı olsun

Barbaros Yuksel Muammer abi hayırlı olsun.

Inanç Uysal Hayırlı olsun…Esenlikler

Cengiz Kahraman Hayırlısı olsun…..

Bahar Cuhadar Hayırlı olsun Muammer abi. Emeklerine sağlık.

Mehmet Nuri Çiçek Hayirli olsun.Gazetecinin emeklisi olmaz,bize burdaki sayfandan ulasirsin.

Murat Sagman Muammer abim hayırlı olsun. Bizim için her zaman efsane kalacaksın ?

Ismail Ersöz Muammer abi hayırlı olsun ömrünüz boyunca ailenizle birlikte sağlık mutluluk ve huzur dolu bir hayat geçirmeniz dileğiyle..

Neval Konuk Muammer Bey, hayırlı olsun..

Muammer Elveren Çok teşekkürler Neval Hocam vesileyle yeni yılın kutlu olsun, Sağlık, mutluluk ve başarılarınızı devam edeceği bir yıl olsun

Neval Konuk Muammer Bey, hayırlı olsunnn

Ahmet Kilinc Hayirli olsun Muammer abi Artık bir tekne balık ve dünya turu

Ruhi Aydinlik BRÜKSEL VE PARİSTE Kİ GÖREVLERİNDE DOSTLUKLARIMIZ OLDU UNUTAMADIĞIM ANILARIMIZ VARDIR YENİ YAŞAMINDA MUTLULUKLAR DİLERİM SEVGİLERİMLE

Tercüman Yakup Yurt Saglik olsun agam! Kimler gitmedi ki? Sen en iyisini ve güzelini yaptın…

Abdulkadir Turkkan Hayirli Olsun Ağabey..Mesleğinin en yüksek durumuna erdiniz ve şimdi ve gelecekteki gazeteciler başarılı olmak isterlerse sizin izinizi takip edecekler, Onlar, ne yapmak gerektiğini 40 seneyi aşkın kariyerinizi inceleyerek öğrenebilecekler…Tabi ki Sizdeki Cesaret ve Bilgi’ye sahiplerse, Tebrik ediyorum ve önünüzdeki Nice Yılları Sıhhat ve Neşeyle geçirmenizi temenni ediyorum, ayrıca Kader Ablama da Tebrikler, Sizin arkanızda gösterdiği destek ölçülemez… Selam ve Sevgilerle.…

Serdar Dalkılıç Sevgili Muammer Bey Henüz oturup bir kahve içemedik Şimdi belki zaman buluruz ? Paris’te olduğunuz zaman haberleşelim Selam ve sevgiler

Nejat Secen Başarı, mesleğe saygı, güvenilirlik, sorumluluk duygusu, kısacası;, iyi insan, iyi gazeteci Muammer Elveren. Her bitiş, yeni bir başlangıçtır. Biz yaş yorgunluğu bilmeyen gazeteciler olarak, başımız dik, kutsal yollarda yürümesini bilenlerdeniz. Yolun açık olsun sevgili dostum. Sevgilerimle

Caglayan Nehir Ozkul Muammer bey emekliliğinizi kutluyoruz. ?Yolunuz açık olsun. ?

Sureyya Erciyes Çok Eski Arkadaştık 1977 ler Bruxelles Daha Sonraları Görüşemedik Ama İnsanlığın Ve Tabii Gazeteciliğin, Başarılarını da Katarsak Muhteşem Ve Duayen Bir Kişilik Örneğisin. Selam Ve Sevgilerimle..

Tuma Dogan YENI.YILINIZ.KUTLU.OLSUN NICE.YENI.YILLAR.DILERIM

Yavuz Sarimuratoglu Kiymetli agabeyim, hayirli ugurlu olsun insaAllah, simdi de emekliligin tadini cikarma zamani, selamlar…

Tc Dogan Satici Hayırlısı olsun emekliliğin tadını çıkarın

Turan Türe Hayırlı olsun

Ali Tavacı Hayırlısı olsun Muammer abi Allah gönlüne göre versin

Rustem Ozarmagan

Mehmet Aycan Önce hayırlı olsun 2 veya 3 yıl önce bunu konuşmuştuk sanırım şimdi daha üretken olursun Türkiye’nin basının senin tecrübene ve bilgi birikimine ihtiyacı var en kısa zamanda görüşmek umuduyla selamlar

Şerif Köyan Hayırlısı olsun.

Işın Erşen Muammer bey, hayırlı olsun, Aycan’ın da belirttiği gibi bu bilgi, tecrübe ve kapasiteye tüm kapılar ardına kadar açılır. En kısa zamanda çok daha iyi yerlerde görmek üzere selamlar, saygılar.

Aylin Saracoglu Muammer Bey hayırlı uğurlu olsun ?

Meliha Okur hayırlı olsun
Ertan Acar Hayırlı olsun.
Mustafa Kolkan Hayırlı olsun. Şimdi sıra anıları ve yaşanmışlıkları yazmaya geldi. Selamlar
Fügen Ünal Şen Muammer Ağbi… Huzurlu bir yeni hayat dilerim.
Kadir Altın Hayırlı olsun Muammer Abi… selamlar, saygılar…
Adnan Gurdal Hayırlı olsun Muammer abi,huzur dolu bir hayat diliyorum,Selam ve saygılar
Mehmet Ercan Meric Hayırlı olsun Muammer ağabey….
Engin Güner Muammer hayırlı olsun
Zafer Arapkirli Hayırlı olsun Muammer .. Yolun daha açık olur inşallah..
Burcu Goker Cardoso Muammer Bey, haberi uzulerek okudum..?Sizin gibi duayen bir gazetecinin yaptigi haberleri dikkatle, kana kana okuyorduk… Umarim yazmaya devam edersiniz, cunku okuyuculariniz olarak bizler, sizin daha cok yazmanizi, ileride yapacaginiz haberleri okumayi istiyoruz. Bizi bilgilerinizden ve tecrubelerinizden mahrum birakmayacaginizi umit ediyorum…
Ailenize sevgiler ve saygilar..
Nur Batur Hayirli olsun Sevgili Muammer .. Gazetecilik maratonunda yeni donemde de bilgi ve tecrubeni aktaracagin yeni kulvarlarda yurumeye devam … Yeni donemde d basarilarinin devami dileklerimle
Nancy Ihsan Cakiroglu Yillarca birlikte calistik ve bir abi bi dost olarak herseyimizi paylastik hersey icin tesekkurler … saygilar
Yusuf Deniz Inan Hayırlı olsun, sağlıklı ve mutlu bir emeklilik hayatı dilerim
Nurdan Tümbek Tekeoğlu Hayırlı olsun?
Vildan Ahlatlı Özgür Sizin için en ,hayırlısı ne ise, herdaim güzel ailenizle onu yaşamanız dileģiyle.?İnşallah bundan sonrada değerli yazilarız gibi ekranlarda da sizi görmeyi ve değerli yorumlarınızı dinlemeyi çok isterim…Saygılarımla…
Kerem Köfteoglu Değerli abim, saygıdeğer hemşerim, yazılarınızı başka platformlarda görmek umuduyla kolaylıklar diliyorum
 • .  .  .  .  .  .
 • SEVGİLİ ORHAN CAN’IN “ARKA GÜVERTE” İNTERNET SİTESİNDE
 • HÜRRİYET’e VEDA ETMEMLE İLGİLİ KOYDUĞU HABER. TEŞEKKÜRLER Orhan Can???
Arkaguverte.com

paylaşımına yazanlar ne dedi?

Muammer Elveren bir alıntı paylaştı.

Yeryüzündeki herkesle röportajı bulunan adam 27 yıl sonra Hürriyet Gazetesi’ne elveda dedi. Ve bir gerçek gazeteci daha haberden koptu

Yeryüzünde herkesle röportajı bulunan adam 27 yıl sonra Hürriyet Gazetesi’ne elveda dedi.. Ve bir gerçek gazeteci daha haberden koptu

Hürriyet gazetesinde 1991 yılında göreve başlayan ve birçok önemli habere imza atan gazetenin Brüksel, Moskova ve Paris Temsilcisi Muammer Elveren’in kurumla yolları ayrıldı. Elveren, dostane ilişkilerle ve emekliliği dolayısıyla Hürriyet’ten ayrıldığını açıkladı. Gazetec…

198M Joseph Joseph, Ahmet Çağatay Bayraktar ve 196 diğer kişi – 54 Yorum7 Paylaşım

Zahr Elver emeklige ilk adim hayir olur insallah

Mustafa Kolkan Hayırlı olsun. Yeni yaşamında mutluluklar

Kemal Dindar Tebrikler

Can Doğancan -Her şeyin en iyisini hakkettiniz mesleki yaşamınızda … Artık birazda duayen olarak katkı sağlayacağınıza inanmaktayız. Sevgilerimizle ?

Pınar Erdem Muammer bey sizi tanidigim icin kendimi şanslı hissediyorum. İyiki varsiniz ?❤?☀️Her şey gönlünüzce olsun

Bilgi Selçuk Bödeneoğlu Emekliliğiniz hayırlı olsun..

Naki Çolak Sevgili abim, emekliliğin tadı çıkar. Bunu en çok hak edenlerden birisin… İyi ki varsın.

Turan Türe Hayırlı olsun, emekliliğin tadını çıkarın selamlar

Cfr Bgs Tebrikler abi

Tayfun Uzakman Muammer ağabeyimin emekliliğinin hayırlı olmasını ve hak ettiği emekliliğinde sevdikleri ve sevenleriyle beraber olmasını dilerim.?

Yücel Turan Emekliliğin hayırlı uğurlu olsun. Aramıza hoşgeldin.tadını iyi günlerde çıkarmanı diliyorum

Nazan Erol Très bonne retraite ?

Alaverdi Turhan – Muammer abi, maalesef bizim bildiğimiz, yaşadığımız, örnek aldığımız, hayran kaldığımız, özendiğimiz, inandığımız “gerçek” gazeteciler bir bir piyasadan (isteyerek/istemeyerek/zorlanarak/mecbur bırakılarak) ayrılıyor ve sende onlardan birisin ve seni bu özeliklerinden dolayı da sevdik ve seviyoruz da! İyiki seni tanıdım ve seninle gazetecilik yolunda bir süre birlikte yol alabildim???

Ali Gümüşterazili HAYIRLI OLSUN

Recep Yücel Demirkuş HAYIRLI OLSUN. SEVGİLER.

Gokkus Yasar Boon anne Boon sante

Ismaïl Bosca – Sevgili Muammer Abi, Gazeteciliğin döneminde,herkese eşit mesafede saygın bir gazetecilik yaptığın için, seni minnetle hatırlayacağız. Ayrıca çok sayıda dünya liderleri ve devlet adamlarıyla gerçekleştirdiğin röportajların,bir çok yabancıyla kurduğun güzel dostlukların sayesinde,kibar ve nazik üslubunla,bir çok insanın saygı ve sempatisini kazanarak,güzel bir Türk gazetecisi imajı verdiğin içinde Şükran borçluyuz. Günümüzde,senin gibi Mesleğinin sorumluluğu içerisinde,şuna veya buna hizmet etmeden,ülkesinin menfaatlerini ön planda tutabilen tecrübeli gazetecileri sevdiğimiz için,tabi ki gazeteciliği bırakmalarına üzülüyoruz. Fakat,hayat böyle bir şey,insan hayata önce forvet olarak başlıyor. Sonra defansa çekiliyor. En son devresinde teknik direktörlük dönemi başlıyor.Bu dönem genç neslin örnek alabileceği,tecrübelerden faydalanacağı bir devre oluyor hayatımızda. Genç nesillere örnek olabilenlere ne mutlu. Yeni hayatında sağlık ve mutluluk diliyorum. İnşallah Paris’te görüşmek dileğiyle. Sevgi ve selamlar….

Halil Yetkinlioglu Sevgili Muammer Abi, bu camiaya hizmetlerinden dolayı her zaman sevgi ve saygı ile anılacaksın, bence…

Nilay Özeler Hakgüder Yeni yaşam düzeniniz hayırlı olsun

Sevim Seyhan Gazeteciler emekli olurmu ? Daha yazacak çok şey var Muammer abi. Aktif bir emeklilik dileklerimle yeni hayatınızda mutluluklar ?

Faruk Şirin Hayırlı olsun abi İnşallah adada daha çok sizi görürüz

Dursun Karakuş – Gönlü güzel Muammer abim; eminim gazetecilik yapmak için yeni bir mecra bulacaksın. 10 yaşındaki çocuğa bile bu imkanı veren İnternet gibi… Ama hükümetin iki dudağı arasında olanlar, sahip olduklarının içinde haber olmayınca gazete değilde sadece ithal pahalı kağıt parçası olduğunu fark ettiğinde ellerinde hiç bir şey kalmadığını anlayacaklar. Onlara şimdiden geçmiş olsun; sana ise hoş geldin!

Fisun Arabacı Hayirli Olsun Muammer Bey.. Sevgiler..??

Nilufer Tutuncu Hayırlı olsun,keyfini çıkartın

Sinem Kadıoğlu Emekliliğin hayırlı olsun.Sağlık mutluluk huzurla yeni gunlere☺

Yasemin Evren – Yeryüzünün en harika insanı ve gazetecisi insanların kalbinde taht kurdun… senin gibisi zor bulunur… Emeklerine yüreğine sağlık…????????????

Dikmen Mehmet Hayirli olsun Muammer abi..

Ercan Ongun MUAMMER SU YUKARIDAKI GÜZEL YORUMLAR SENIN BIRAKACAGIN EN GÜZEL MIRASTIR..allah hakkında hayirlisini verir…

Altug Istanbulluoglu İyi gazeteciydi ama önce insandı!

Erdoğan Ertürk Hürriyet Gazetesi eski bir çalışanı olarak ayrılmanıza üzüldüm. Bizlerin de içinde bulunduğu dönemde ki Hürriyetin vizyoner kültürünü almış bir gazetecisi olarak çalışmaya devam etmeniz halin de her an mutsuz olacağınız da aşikar. Bundan sonra ki hayatınızın gönlünüz de ki güzellikler gibi olamasını canı gönülden diliyorum..

Emine Sonugür Muammer bey, bundan sonrasi yaşantınızda sağlık başta olmak üzere yapmak istediklerinizi gerçekleştirmeniz dileklerimle.. Hayırlı olsun!

Aynur Akan Oug Hersey gonlunce olsun sevgili Muammer.

Rose-Birgül Caner Hayırlı olsun Muammer Elveren Bey sizi geç tanıdım ama benim için bir onurdu. Herşey için teşekkür ederim. Elinize, kaleminize, yüreğinize sağlık. Bundan sonraki hayatınızda mutluluklar ve huzurlar diliyorum. Saygı ve sevgilerimle.

Bekir Birincioğlu Emekli olunca insan bir buruk olsa da yine bir uğraş buluyor.. Hayırlı olsun abicim..

Huri Er Hayırlısı olsun.

Necati Mumay Sizin için hayırlı olsun kardeşim ?

Sihem Alp ????mutlu,huzurlu bir emeklilik dileğiyle.Sevgiler selamlar.

Mustafa Aydın Hakkınızdan hayırlısı olsun.muammer abim

Necati Orhan Emekli ol tekaüt olma.Yeni yaşamında başarılar dilerim.

Onnik Cubukciyan Muammer abi durdurdun mu

Iris Ercan Muammer amcacigim?? yasaminizin bundan sonraki yeni donemi icin simdiden iyi dileklerimi iletmek isterim. Tum Elveren ailesine sevgilerimle?

Yaşar Özay Hayırlı ugurlu olsun

Onnik Cubukciyan Maintenant j’ai compris profite de ta nouvelle vie je vous souhaite un superbe retraites Profiter avec Madame

Bahri Kayaoğlu Hayırlısı olsun abim…

Taylan Karaduman Aslında yeryüzündeki herkese gülümseyen adam.

Yüksel Kaya Emeklilik hayatınızda,sağlık ve başarı dolu günler dileyerek,sevgi ile saygılar sunarım

Sedef Ercetin Atala Muammer ağbicigim senin yerini kimse dolduramaz . . Ben ne kadar şansliyim ki Paris ‘te ilk röportajimi Muammer Elveren ile yapmışim.??? .Her şey gönlünce olsun Muammer agbicigim.??

Nino Varon Özel ve Saygıdeğer ADAM…

Ruya Idil Akdur İyi bile dayandın☺️Hayırlı olsun.

TC Can Pulak Çok üzüldüm. Muammer hem çok değerli bir gazeteciydi ve hem de Hürriyet’e çok büyük katkıları olmuştu. Ama gazeteciye emeklilik yoktur. Son nefesimize kadar mesleğimizi yapacağız ve günü geldiğinde gazeteciliğin şaklabanların elinden kurtulduğunu göreceğiz. Muammer benim gibi yap, durmadan yaz. İnternet gazetelerine yazılarını ve fotoğraflarını, haberlerini, anılarını göndermeye devam et. Bizleri de habersiz bırakma. Bodrum’dyım, burada yerleşik çok meslekdaşımız var.Seni hasret, muhabbet ve sevgiyle kucaklamak için bekliyoruz.

Erol Maraş Her şey gönlünüzce olsun

Nazmi Bilgin Daha gidilecek yol yapilacak işler var

 • Kenan Seven Emekliler klübüne ”Hoş Geldin” sevgili dostum Muammer.
 • TC İhsan Meta Hayırlı, uğurlu olsun. Ailenle birlikte, sağlık ve mutluluklarla dolu bir yaşam diliyorum.
  Ayşe Arat Sevgili Muammer hayirli olsun diyelim. Seni cok ararlar. Bundan sonra keyifle hayatin tadini cikar. Sen nos duramazsin zaten. Neler yapacagini merakla bekliyoruz. Sevgilerimizle.
  Aytül Gunuaydin Hayırlı uğurlu oldun.Diz hep iyi ,kaliteli gazeteci olarak anılacaksınız.Amaaa Hürriyet uzun zamandır artık gazete değil .bir nevi bülten gibi bişey.!!!!! oldu. MAALESEF……
 • Levend Korkut

  ???
   . . . . . .

SİMAVİ ÖDÜL VE PLAKETİ

“Bu meslek yorucu bir meslektir. Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et. Mecbur kalırsan kır, sakın satma”


Türkiye’de Gazeteciliğin Oscar’ı sayılan ‘Sedat Simavi Ödülü’nü şimdi Gazeteciler Cemiyeti veriyor. Ben, ilki 1991de ‘Karabağ’a girdik Haber, Röportaj ve fotoğraflarıyla’ ikincisi 1998de “Çakıcı’ya ‘kaç’ diyen ANAP’lı bakan” haberiyle 2 kez alma şansına sahip oldum. İlkinde Heykel ile birlikte verilen fotoğraftaki Plaketi halen saklıyorum. Her zaman düstur edindiğim ve gazetecinin aklından çıkarmaması gereken sözler içeren plaket’te “Genç Gazeteci arkadaşlarıma!

Bu meslek yorucu bir meslektir.
Ama, insan büyük bir zevkle çalışır.
Kalemine daima efendi kal, uşak olmamaya gayret et.
Mecbur kalırsan kır, sakın satma”

. . . . . . VEDA YAZISI

Değerli Çalışma Arkadaşlarım,

Meslek hayatımın en güzel yıllarını geçirdiğim Hürriyet Gazetesinden bugün 31 Aralık 2018 günü itibarıyla ayrılıyorum. Sizlere veda etmek için bu yolu seçtiğim için kusuruma bakmayın çünkü vedalaşmaları bir daha görüşmemek üzere ayrılmak olarak kabul ediyorum. Oysa ben hepinizle görüşmeye devam etmek, arkadaşlık ve dostluk ilişkilerimi şimdi olduğu gibi sürdürmek istiyorum.

 Haziran 1977 de önce Brüksel sonra Moskova ardından Paris temsilciliği olmak üzere tam 40 yıl, sırasıyla Haldun Simavi, Erol Simavi ve Aydın Doğan dönemlerinde görev yaptım. Türk basınında gazeteden tayinle gönderilen ve patronlar değiştiği halde yurt dışında bu kadar uzun süre uzman muhabir olarak değiştirilmeden temsilcilik görevini sürdüren tek gazeteci oldum. Bu süre içinde Hürriyet’in saygınlığını en üst düzeyde tutmak için Devlet Başkanları, Senatörler, Milletvekilleri, yabancı Büyükelçiler ve tanınmış sanatçılarla iyi ilişkiler kurarak dost oldum, saraylarına ve evlerine konuk oldum, onları evimde ağırladım.

 Yurt dışı dönüşü 2014 yılı sonunda emekli olduktan hemen sonra sözleşmeli olarak bugüne kadar çalıştım. Bu dönemde gazetenin mutfağında görev yapan sizleri yakından tanıma fırsatı buldum, çok değerli arkadaşlıklar, yakın dostluklar edindim. Bana gösterdiğiniz yakınlıktan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

 Emeklilik işlemlerimde yapılan hata

 Emekli olduğum 2014 sonuna kadar toplam 15.454 iş günü çalışmış bir gazeteci olarak maalesef emeklilik işlemlerimde bir hata yapıldı. Bu hatayı Aydın Doğan Bey’le olan hukukumuzu da düşünerek mahkeme yoluyla düzeltme yerine yıllardır temsilcisi olduğum kuruma sıkıntı ve zarar vermemek için gazetenin içerden yapılandırmasını istedim.

Yapılan hatayı emekli olduktan üç ay kadar sonra öğrendiğimde konuyu Aydın Beyin’de avukatlığını yapan Şehnaz Yüzer hanıma ilettim. Hem Şehnaz Hanım hem de Doğan Holding’in Hukuk Baş Müşaviri Erem Yücel ile birkaç kez karşılıklı görüşmelerden sonra da mahkemeye gidilmemesi yolunda karara vardık.  

 Hata, insan kaynakları vasıtasıyla Sosyal Güvenlik Kurumuna başvurularak düzeltilecek, yapılamazsa karşılığında belirlenecek toplu bir ücretle tazmin etme yoluna gidilecekti. Ben her iki teklifi de kabul ettiğimi belirttikten sonra bu karar Hukuk Baş Müşaviri Erem Bey vasıtasıyla gazetenin İnsan Kaynaklarına bildirildi. Bugün, yarın halledilecek, hallediliyor derken sorun çözülmeden Doğan Holding, Yayın grubunu Demirören grubuna devretti. 

 Hürriyet’in başına kadim dostum Vahap Munyar getirildiğinin ilk gününde durumu kendisine ilettim. Ancak konunun Demirören grubuyla ilgisi olmadığından haklı olarak herhangi bir işlem yapılamadı. Yapılan hatanın hukuki yollardan düzeltilmesi için gerekli olan zaman aşımı süresi 2019 yılı içinde dolacağı için Vahap Munyar’la görüşüp sözleşmemin bittiği 31 Aralık’tan sonra ayrılacağımı bildirdim. Mesele bundan ibarettir.

 Vesileyle yeni yılınızı kutlar, sağlıklı, mutlu ve başarılarınızın devam edeceği nice yıllar dilerim. Sevgi ve dostlukla kalın.

Muammer ELVEREN

 Not: Brüksel, Moskova ve Paris’te Bürodan haber yazmanın dışında izlediğim, arşivimde yazıları, fotoğrafları ve belgeleri ile yakın tarihe tanıklık mahiyeti olan olayların bir kısmını ekteki Jpeg formatında üç sayfalık bir seçkiyi ekleyerek sizlere veda ediyorum. 

. . .

E-Mail 31.12.2018

Muammer ELVEREN- Veda

Vahap Munyar;

Mehmet Soysal; Doğan Hızlan; Emre Oral; Gökçe Aytülü; Ertuğrul Özkök; Yalçın Bayer; Sedat Ergin; Sefer Levent; Celal Korkut; Çınar Oskay; Selim Akçin; Mehmet Arslan; Doğaner Gönen; Emre Özpeynirci; Faruk Bildirici ;Cenk Öz; Sebati Karakurt; İhsan Yılmaz; İzzet Doğan; Cömert Arslan ; İsmail er; Kenan Başaran; Bülent Ovacık; Emre Kızılkaya; Reyhan Kilment; Afitap Kutlay; Ahmet Can; Arif Dizdaroğlu; Ateş Yalazan; İpek Özbey; İpek YezdaniAslı Barış; Aydil Durgun; Aysel Türkay; Ceyhun Kuburlu; Demet Erkasap; Deniz Dallı; Firuzan Demir; Necdet Doğan; Nilgün Tekfidan Gümüş; Nuran Çakmakçı; Şehriban Oğhan; Bahadır Köksal; Ömür Kurt ;

  ;Sabit Yeşilyurt; Ayşe Banu Tuna; Seda Türkoğlu; Sebahattin Yılmaz; Umut; Ahmet Büyükdoğan; Esra Ülkar ; Özgür Korkmaz; Ali Kayalar; Murat Aktaş; Özkan Çağlayan; Noyan Doğan;Bora Bayraktar;İrfan Sapmaz;

Salih Zeki danişment

. . .

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir