RUSYA KIRIMI İŞGAL VE İLHAK EDERKEN ORADAYDIM

AKMESCİT’TEN İŞADAMI ARKADAŞIM RECEP GÜVEN HATIRLATTI.

“RUSYA KIRIM’I İLHAK ETTİĞİNDE BURADAYDIN”

Evet, Mart 2014 te Rus işgali altındaki Kırım’daydım. Kırım’daki Rus yanlılarının Ukrayna’dan ayrılmak için başlattıkları gösterileri izlemek üzere Kırım’a gittiğimde yarımada adeta Rus milislerinin ablukası altındaydı. İstanbul’dan bindiğim uçak tam Kırıma ineceği sırada Havalimanının Rus milisleri tarafından işgal edildiği uyarısıyla geri dönmek zorunda kalmıştık. Birkaç gün sonra Havalimanı kontrol altına alınınca yine aynı uçakla Kırım’ın başkenti Simferopol’e (Akmecit) iner inmez tavsiye üzerine Server ve Enver Kakura kardeşlerin işlettikleri Sefa Otel’e yerleştim.  Başkent Rus milislerce adeta abluka altındaydı. Rusya işgale başlamış her gün lehte ve aleyhte gösteriler yapılıyordu.

Otel görevlisinden bilgi almaya çalışırken aralarında Türkçe konuşan iki kişi gelip yanımdaki masaya oturdu. Biraz sonra bana dönerek adının Recep Güven olduğunu söyleyen ‘Nerelisiniz’ diye sorunca ‘İstanbul’dan geldim, gazeteciyim. Hürriyet için olayları izlemeye geldim’ deyince ‘Arabamız var gitmek istediğiniz yere götürebiliriz’ dedi. İşte bana ‘Rusya Kırım’ı işgal ettiğinde buradaydın’ diyen ve orada kaldığım süre içinde her konuda yardımcı olan Türk işadamı Recep Güven’di. O sırada otelin sahibi olan arkadaşları Enver Kakura gelince onlarla birlikte aynı masaya oturup olayları konuştuk.

Rus askerlerinin kuşatması altındaki Kırım Özerk Cumhuriyeti Başbakanlık ve Parlamento binaları başta olmak üzere tüm resmi devlet kuruluşları ve kamuya ait kurumlarda Kırım bayrakları yanındaki Ukrayna bayrakları indirilerek yerine Rus bayrakları çekilmiş durumdaydı. Rusya Halka ‘kontrol artık bizde’ mesajı veriyor, Kırım’da Bütün bu binaların giriş ve çıkışları sivil Rus milislerce kontrol ediliyor, içeri girmek isteyen en üst düzey görevliler bile bu milislerin güvenlik ve kimlik kontrollerinden sonra içeri alınıyordu. Başbakanlık ve Parlamento binaları önünde Kırımlı Ruslar sivil koruma birimleri oluşturarak önlerinde kalkanlarla nöbet tutarken vatandaşlar tarafından sloganlarla desteklenip kırmızı karanfiller veriliyordu.

Akşam iş çıkışından sonra araçlarına Rus bayrakları takanlar bir maç kazanmış gibi sokaktaki insanların şaşkın bakışları arasında klakson çalıp hoparlörlerle Rusça slogan atıp marşlar çalarak cadde ve sokak aralarında dolaşıyor. Kırım Tatarları Milli Meclisinde Rus asıllıların bu oldu-bitti davranışları karşısında toplantı üstüne toplantı yaparak tutum belirlemeye çalışıyor, onları vatanlarından kopararak yıllarca sürgüne gönderen Rusların Kırım işgaline karşı çıkıyorlardı. İçeriden yardım eden ve nüfusun yüzde 58,5 ini oluşturan Rus asıllı Kırımlılar bu işgale destek veriyordu.

11 Mart 2014 günü ‘Kırım Özerk Cumhuriyeti’ parlamentosu hem ‘Kırım’ hem de özel statüsü olan ‘Sivastopol’ kenti için Bağımsızlık kararı alırken, Ukrayna’dan ayrılma ve referandum yapılması kararını da kabul etti. 16 Mart 2014’te yapılan referandumda ise Kırım’ın Rusya’ya bağlanması yönünde karar çıktı. Bu durum Ukrayna’dan yana tutum sergileyen Kırım Tatarlarını Rusya ile karşı karşıya getirdi. Bunun üzerine, Uluslararası kurumlarla Demokrasi ve İnsan Hakları Savunucularına acil yardım çağrısı yapan, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Rıfat Çubarov ‘Kırım Parlamentosu’nun, silahlı milislerin namluları ucunda Kırım’ın Rusya Federasyonu’na bağlanması yönünde almış olduğu karar uluslararası hukuka, Ukrayna anayasası ve kanunlarına aykırıdır” açıklamasını yaptı.

Bu süreçte Rus yanlısı olmayanlara uygulanan baskı binlerce Kırım Tatarı Türk ve Ukraynalının evlerini terk etmesine neden oldu. Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ve Kırım Tatar Milli Meclisi başkanı Rıfat Çubarov ile bazı meclis yetkililerine Kırım’a giriş yasağı getirildi. Kırım Tatarlarının iradesini temsil eden ‘Kırım Tatar Milli Meclisi’ aşırı örgüt kapsamına alınarak faaliyetleri yasaklandı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Kırım Tatarlarının evlerine, camilere, okullara baskınlar yaptı. Rusya Federasyon Konseyi de Ukrayna’dan ayrılmak üzere tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kırım’ın Rusya’ya bağlanmasını öngören anlaşmaya onay verdi. Kırım’ın Rusya’ya ilhak kararı ise 21.3.2014 te Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından imzalandı ve Kırım bütün dünyanın gözü önünde resmen Moskova’ya bağlanmış oldu.

 

Paylaş: