7 – 8 TEMMUZ TARİHLERİNİN HATIRLATTIĞI

KAHİRE-MISIR DARBE-20
Üç yıl önce bugünlerde olayları izlemek için yine Mısır’ın başkenti Kahire’deydim.  Mısır ordusu 3 Temmuz 2013 günü seçimle gelen Cumhurbaşkanı Mursi’yi askeri darbeyle devirmiş Mısır sokakları dev gösteriler ve çatışmalara sahne olmuştu.

Halk ikiye bölünmüş bir kısmı meydanlarda devrik Cumhurbaşkanı Mursi’nin  serbest bırakılması için gösteriler düzenliyor, bir kısmı da askeri darbeyi destekliyordu. Kahire’de Mursi’yi destekleyen ‘Müslüman kardeşler Teşkilatı’nın 7 Temmuz 2013 günü Rabia Meydanında düzenlediği dev gösteriyi izlerken aşağıdaki fotoğrafı çektirip gazeteye göndermiştim.

Gece 03.00 te otele döndüğümde bu fotoğrafla “Kahire’de Tehlikeli Restleşme Mursi yanlısı göstericin alnından vurulduğu yerde halk askerle burun buruna ‏ @MuammerELVEREN 07 Tem 2013” Tweetini attım. Sabah saat 7’de uyandığımda açtığım Mısır televizyonu gece geç vakte kadar gösterileri izlediğim yerde çatışma çıktığı ve 34 kişini öldüğünü görünce adeta şoke oldum.

Haberimi yazdıktan sonra aşağıdaki Tweet’i attım “Gece, Kahire’de tehlikeli restleşme notuyla koyduğum resimdeki yer bu sabaha karşı 34 kişinin öldüğü kanlı çatışmaya sahne oldu. ‏@MuammerELVEREN 08 Tem 2013”.

O günden sonra 7-8 Temmuz günleri bana hep bu acı olayı hatırlatıyor.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir