MISIR’DA ASKERİ DARBE ANINDA ORADAYDIM

HURRIYET VORADAYDI-1

Bugün Mısır’da 3 Temmuz 2013 te yapılan askeri darbenin 2.ci yıldönümü…

Mısır’da Mübarek döneminden sonra gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Müslüman Kardeşler adayı Muhammed Mursi’nin seçilmesi üzerinden bir yıl geçmeden muhalif gruplar, başta Kahire olmak üzere Mısır’ın çeşitli kentlerinde aleyhte dev gösteriler yapmaya başladı. O günlerde halk meydanlarda Cumhurbaşkanı Mursi’nin aşırı dinci icraatlarını protesto etmek için sokaklara dökülüyordu.

MISIR’DA ARAP BAHARI, TAHRİR AYAKLANMALARI, MURSİ DÖNEMİ VE ASKERİ DARBE HABERLERİNİN HÜRRİYET İNTERNET LİNKLERİ YAZININ SONUNDA TIKLAYIN OKUYUN…

21A

Mübarek’in 2011 de devrildiği Tahrir devrimini de  izlemiştim ancak o zaman halk 30 yıllık diktatörlükten sonra sokaklara dökülmüşken bu kez seçimle işbaşına getirdiği Cumhurbaşkanı Mursi’yi protesto ediyordu. Göstericiler 30 Haziran’ı 1 Temmuz’a bağlayan gece ‘Mursi istifa’ sloganlarıyla Kahire’nin Al Muqattam semtindeki Müslüman Kardeşler ’in (İhvan) merkez binasına saldırıp Molotof kokteylleriyle ateşe verdiler.  Olaylar her geçen gün daha da büyüyünce 2 Temmuz 2013 günü öğleden sonra Mısır Havayolları uçağıyla bir kez daha İstanbul’dan Kahire’ye gitmek üzere yola koyulmuştum.

7

Uçaktan iner inmez kalacağım otele gitmeden kiraladığım araçla yakılıp talan edilen ‘İhvan Genel Merkezi’ binasına gittim. Binanın bulunduğu sokağın iki tarafı polis barikatlarıyla kesilmişti. Doğruca nöbet tutan ekiplerin amirine gidip Türkiye’den geldiğimi belirterek yakılan binanın resmini çekmek için izin istedim. Artık şans mı desem, tesadüf mü desem izin istediğim polis Müdürü bir süre önce İstanbul’a gittiğini ve çok memnun döndüğünü belirterek gece binaya yapılan saldırı ile bilgileri verdikten sonra ‘Bak hiçbir yabancı gazeteciye resim izni vermedim ama sana veriyorum fotoğrafı çok çabuk çek ve gel’ dedi.

Mısır’da tansiyon çok yüksekti. Müslüman Kardeşler ve destekleyicileri bir tarafta, Liberaller, Solcular,  Laikler ve Kıptiler ’den oluşan Muhalefet Cephesi (Temerrüd- İsyan) diğer tarafta ülke adeta ikiye bölünmüştü.  Devrimin gerçekleştiği Tahrir Meydanı Muhalefet Cephesinin kalesi durumundaydı ve yüzbinler orada sabahın ilk ışıklarına kadar yorulmadan Mursi aleyhinde gösteri yapıp slogan atıyordu. Muhalefet cephesinin ikinci toplanma yeri Cumhurbaşkanlığı Sarayının olduğu El İttihadiye bölgesiydi.

MISIR DARBE 4.7.2013 SAYFA1

Müslüman Kardeşlerle ilgileri olmadığı halde Tahrir devriminde Mübarek rejimine kızarak Mursi’ye oy veren büyük bir kitlede muhaliflerin safına geçmişti. Mursi’yi destekleyenlerle Müslüman kardeşlerin toplanma yeri ise Kahire’deki Rabiatu’l-Adeviyye Meydanıydı.

46

Gerginliğin giderek artıp sokaklarda çatışmalara dönüştüğü Mısır’da Ordunun Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve karşıtlarına ‘Uzlaşın’ diye verdiği süre doluyordu. Ordunun hazırladığı yol haritasına göre, Anayasa askıya alınacak, Meclis lağvedilecek ve bir yıllık geçici Başkanlık Konseyi oluşturulacaktı. Bu istekler konusunda geri adım atmayan Mursi gece orduya rest çekerek kendisini destekleyen Müslüman Kardeşler ve yandaşlarına “Direnin’ talimatı verdi.

36A

Mısır’da her gün yüzbinleri sokağa döken Temerrüd (İsyan) Hareketi, Mursi’nin görevi bırakması ve erken seçime gidilmesi için 22 milyon imza topladığını açıklayarak “Mursi, artık Mısır’ın meşru Cumhurbaşkanı değildir. Görevi bırakması için 2 Temmuz Salı gününe kadar süre tanıyoruz aksi takdirde ülke genelinde sivil itaatsizlik eylemleri başlatacağız” diyorlardı.

MISIR DARBE 6.7.2013 SAYFA1

Mursi’yi istifaya zorlamak ya da erken seçim kararı aldırmak için başlayan gösteriler sürerken ordu ‘halkın taleplerinin karşılanması’ için Mursi’ye ‘48 saatlik bir Muhtıra’ verdi. Krizin çözülmemesi halinde ordunun ulusal güçlerle ortak hareket edileceği açıklamasına rağmen Cumhurbaşkanı Mursi geri adım atmıyordu.

MISIR DARBE 4.7.2013 SAYFA1A

O saatlerde Mübarek’e karşı yapılan Ocak 2011 devriminden daha fazla kalabalık Mısır’ın birçok kentinde yine sokaklardaydı. Bende Tahrir Meydanında gösterileri izlerken birden askeri uçaklar arkalarında Mısır Bayrağı renklerinden oluşan dumanlar çıkararak uçmaya başlayınca göstericiler arasında ‘Mursi’ye yurt dışına çıkma yasağı’ konulduğu konuşulmaya başlandı. Tahrir meydanı iğne atılsa yere düşmeyecek kadar kalabalıktı ve oradan çıkmam gerekiyordu. Gösteri yapmakta olan yüzbinlerce kişinin arasından zor bela sıyrılıp Cumhurbaşkanlığı sarayına doğru yola koyuldum.

23

Saraya yaklaştığımda askeri araç ve tankların yollara çıktığını asker ve komutanların ne yapacağını şaşırmış bir vaziyette araç trafiğini kontrol etmeye çalıştığını görünce askeri darbenin başladığı8nı anladım. Hemen cep telefonuyla aracın camından darbe anının ilk görüntülerini çektim. Bulunduğum Taksi Tankların yanından geçince komutanlardan biri bize dur işareti yaptı. Ben “Eyvah görüntü çektiğimi gördü şimdi ya telefonu alacak ya da sorgulamak için götürecekler” diye düşünürken şoföre “derhal ilk yol ayırımından çıkın ve evlerinize gidin” diye bağırdı.

11E

Mısırlı şoför hızla uzaklaşırken “Çok iyi oldu, ordu darbe yaptı. Bir kabileyi bile yönetemeyecek adamlar Arap dünyasının lideri Mısır’ı dini kurallarla yönetmeye kalkınca öyle olur tabii” deyiverdi. Şoför bunları söylerken ben tarihi bir ana tanıklık etmek için  çektiğim Videoyu kısa bir alt yazıyla telefondan Hürriyet Web TV’ye göndermekle meşguldüm. Video gazetede

http://webtv.hurriyet.com.tr/2/51777/0/1/misir-da-ordu-boyle-harekete-gecti-muammer-elveren-oradaydi.aspx

linkiyle yayına girdiğinde uluslararası ajanslar daha darbe haberini geçmemişti.

Arabanın Radyosunda Mursi yanlısı medya ‘darbe değil asker Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki Mursi yandaşları ile Tahrir Meydanındaki karşıtlarının çatışmasını önlemek için harekete geçti’ diyerek Mursi’nin hala görevi başında olduğunu söylüyordu.  Ben dış haberlere telefon ederek askeri darbeyi ve o anki durumu iletirken radyodan zafer marşları çalınmaya başladı. Kendi kendine yüksek sesle konuşmaya devam eden şoföre dönüp “neden öyle diyorsun daha bir yıl önce Mursi’yi siz seçtiniz askeri yönetimden daha iyi değil mi? Bu kadar kısa zamanda ne değişti? Diye sorunca  “Daha ne olacak başa geçer geçmez tüm Mısır’ın değil ‘Müslüman Kardeşler’ in Cumhurbaşkanı gibi hareket etmeye koskoca Mısır’ı İslamcı politikalarla yönetmeye başladı” dedi.

NIL KASABI-SAYFA1-A

Ordu, Mursi’ye verilen 48 saatlik süre dolmadan Müslüman Kardeşler yönetici ve Liderlerine yurt dışına çıkma yasağı getirdikten hemen sonra saat 16 civarında Kahire sokaklarına inmişti. Başta Tahrir Meydanı olmak üzere kentin tüm giriş çıkışları, köprüler ve kavşakları tutan askerlere büyük sevgi gösterileri yapılıyordu.  Radyo ve televizyonlarda zafer marşları ve şarkılar çalınıyordu. Askerler Cumhurbaşkanlığı Sarayına yakın Muhafız kışlasının etrafında dikenli tel ve barikatlar kurdu. Mısır ordusuna ait tanklar, başta Cumhurbaşkanlığı Sarayı, Devlet Televizyonu, Tahrir, Nahda ve Rabiatul Adeviyye meydanları olmak üzere gösteri yapılan tüm alanların etrafını çevirdi. Gözaltına alınan Mursi amatör kamera ile önceden kaydettirdiği mesajını İnternet’ten yayınlatırken halen‘ Ben Mısır’ın seçilmiş cumhurbaşkanıyım. Anayasal meşruiyete saygı gösterilmeli. Hukuk galip gelmeli ve anayasaya göre yeni parlamento seçimleri düzenlenmeli. Darbeye karşı barışçıl şekilde direnin’ çağrısı yapıyordu.

58

http://www.hurriyet.com.tr/kahirede-kanli-pazartesi-23676645

Darbeyi gerçekleştiren Genel Kurmay Başkanı ve Savunma Bakanı General Abdulfettah el-Sisi ise Mısır televizyonunda yayınlanan ses kaydında “Silahlı kuvvetler demokrasinin kendine tanıdığı hukuk sınırlarının dışına çıkmayacak. Amacımız güven ve istikrarı sağlamaktır. Yaptığımız uzlaşma çağrıları başkanlık tarafından reddedildi. Mısır askeri kuvvetleri tüm kesimlere hitap edecek, İçişleri ve Güvenlik bakanlıklarıyla iletişim içinde olacaktır” diyordu.

18

Mısır’da anayasanın askıya alındığını ilan eden ordu, kurulacak geçici teknokrat hükümetinin ardından Cumhurbaşkanlığı ve Parlamento seçimleri yapılacağını da duyururken Mısır’da Müslüman Kardeşler, bu yola kefenleriyle çıktıklarını ve Mursi serbest bırakılıncaya kadar darbeye karşı mücadelelerini sürdüreceklerini açıklıyordu. Sonuç maalesef çok kanlı oldu ve bu mücadelede binlerce kişi yaşamını yitirirken darbeyi gerçekleştiren El Sisi Cumhurbaşkanlığına aday oldu ve yüzde 96,9 oy oranıyla seçildi.

—————–

MISIR’DA ARAP BAHARI, TAHRİR AYAKLANMALARI, MURSİ VE ASKERİ DARBE HABERLERİM İÇİN AŞAĞIDAKİ HÜRRİYET İNTERNET LİNKLERİNE TIKLAYIN ÖZEL FOTOĞRAFLI HABERLERİ OKUYUN…

http://www.hurriyet.com.tr/muammer-elveren-kahire-cehennemini-anlatti-16907257

http://www.hurriyet.com.tr/kafesi-orttuler-18498196

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/49608/2/1/muammer-elveren-kahirede-mubarek-davasini-takip-etti

http://www.hurriyet.com.tr/darbeye-karsi-sandik-yemini-misir-secimlere-kilitlendi-20770726

http://www.hurriyet.com.tr/secim-yorumu-icin-300-metre-uzaklasin-20777650

http://www.hurriyet.com.tr/misir-da-darbe-uzerine-darbe-20789987

http://www.hurriyet.com.tr/iste-muammer-elverenin-ele-gecirdigi-belgenin-tam-metni-20793017

http://www.hurriyet.com.tr/mursi-den-taviz-yok-23640228

http://www.hurriyet.com.tr/bahara-darbe-23649622

http://www.hurriyet.com.tr/misirda-darbenin-mimari-abdulfettah-el-sisi-23651568

http://www.hurriyet.com.tr/misirda-kontrol-bek-retci-generalde-23657033

http://www.hurriyet.com.tr/misirda-meydan-savasi-23657603

http://www.hurriyet.com.tr/misirda-kanli-gece-30-olu-23665793

http://www.hurriyet.com.tr/savas-hazirligi-gibi-23671496

http://www.hurriyet.com.tr/abd-darbeyi-bildirdi-mursi-sinirden-guldu-23675851

http://www.hurriyet.com.tr/misir-turk-devlet-ricali-taraf-tutmasin-23690670

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/muammer-elveren_237/ve-sisi-cumhurbaskani_26554794?

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/muammer-elveren_237/makale/misir-darbe-aninda-oradaydim_32108

http://sosyal.hurriyet.com.tr/yazar/muammer-elveren_237/makale/misir-da-akilli-kart-la-ekmek-donemi_225438

http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/galeridetay/70708/2/1/muammer-elveren-kahireden-bildiriyor

 

 

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir