FRANSA’DA BİR DÖNEME DAMGA VURAN DEVLET BAŞKANI CHİRAC YAŞAMINI YİTİRDİ

JACQUES CHİRAC VEFAT ETTİ

26 EYLÜL 2019

CUMHURBAŞKANLIĞI UÇAĞIYLA BİRLİKTE 48 ÜLKEYE GİTTİĞİM FRANSA’NIN  SONGERÇEK DEVLET ADAMI JACQUES CHIRAC’LA 12 YIL-
Fransa’nın bir dönemine damga vuran eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac bugün ( 26 Eylül 2019) vefat etti. Chirac siyasi kariyeri ile Fransa’da ‘Beşinci Cumhuriyet’in en dikkat çeken liderlerinden biri olarak tarihe geçti. Cumhuriyet için Birlik Partisi Başkanlığı, 1977 den 1995’e kadar Paris Belediye Başkanlığı ve Başbakanlık yapan Chirac 1995 te Cumhurbaşkanı seçildi. Chirac 7 yıl Devlet Başkanlığı yaptıktan sonra Nisan 2002 yapılan seçimlerde 2. kez Fransa Cumhurbaşkanı seçildi.

Cumhurbaşkanlığı süresini 7 yıldan 5 yıla indiren Chirac Mayıs 2007 de, görev süresinin dolmasıyla tekrar aday olmayacağını açıkladı. Cumhurbaşkanlığı uçağıyla 1995-2007 yılları arasında Chirac’la görev yaptığı 12 yılda Hürriyet Paris temsilcisi olarak tam 48 ülkeye gittim. Bu seyahatlerde Türkiye ile ilgili bir çok olaya tanık oldum. Türkiye’nin Avrupa Birliği ile müzakerelere başlaması için çok uğraştı ve onun sayesinde fasıllar açıldı. Nurlar içinde yatsın, mekanı cennet olsun. 

 

Chirac’la 12 yıl detaylı yazı, fotoğraf ve videosunu okuyup görmek için tıklayın: http://muammerelveren.com/2018/04/chiracla-12-yilda-48-ulke.html

CHİRAC, PARİS MONTPARNASSE MEZARLIĞINA DEFNEDİLDİ.

Fransa’da 26 Eylül günü vefat eden eski Cumhurbaşkanı Chirac’a görkemli bir cenaze töreni düzenlendi. Bir günlük Ulusal yas ilan edilen Fransa eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac için Notre Dame Katedrali yangın sonrası kapalı olduğundan Paris Saint-Sulpice Kilisesinde düzenlenen cenaze törenine dünyanın bir çok ülkesinden liderler ve devlet adamları katıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in eşiyle katıldığı törene ABD eski Başkanı Bill Clinton, Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Ürdün Kralı Hüseyin, Kongo Devlet Başkanı Denis Sassou Nguesso, Belçika Başbakanı Charles Michel, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Monaco Prensi Albert, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri,İspanya eski Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ile bir çok ülkenin Bakan ve temsilcisi katıldı.

 

Türkiye’yi Paris Büyükelçimiz İsmail Hakkı Musa temsil ederken törende eski Başbakanlardan Lionel Jospin  ve ev sahipliği yapan Cumhurbaşkanı Macron ile birlikte Fransa eski Cumhurbaşkanları Valery d’Estaing, Nicolas Sarkozy ve François Hollande olmak üzere 4 Cumhurbaşkanı hazır bulundu. Chirac’ın cenazesi Saint Sulpice kilisesine getirilmeden önce halkın ziyaret etmesi için konduğu içinde Katedrali bulunan Saint-Louis-des-Invalides Askeri Müzesi avlusunda Cumhurbaşkanı Macron’un katıldığı askeri bir tören düzenlendi. Törende Chirac’ın eski korumalarının omuzlarında taşınan tabut İnvalides Müzesi Avlusunun ortasında yere kondu. Macron tek başına dev avlunun ortasına yürüyerek Chirac’ın cenazesi önünde saygı duruşunda bulundu ardında Ulusal marş çalındıktan sonra cenaze Saint Sulpice kilisesine götürüldü.
Kiliede yapılan resmi tören dışarıda kurulan ekranlarda sabahın erken saatlerinde gelip bekleyen binlerce kişi tarafında izlenirken bir çok kişinin göz yaşlarına hakim olmadığı gözlendi.

Kilisedeki dini törenden sonra Chirac’ın cenazesi sadece aile fertlerinin hazır bulunduğu dini törenle Paris Montparnasse Mezarlığı’nda 2016 yılında ölen küçük kızı Laurence’ın yanına defnedildi. NOT- Fotoğraflardan sonra daha önce eklediğim Chirac’la görüşmelerimin foto videosunun hızlı olduğu için yazıların okunmadığını söyleyen arkadaşlar için yeniden daha yavaşlatılmış olanını ekledim. Uygun görenler yeniden bakabilir.

 

Muammer ELVEREN 30.9.2019

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir