NECMETTİN ERBAKAN’IN 5.ci ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ARŞİVİMDEN ÇIKANLAR

ERBAKAN-ELVEREN-137

NAZİK BİR DEVLET ADAMI: NECMETTİN ERBAKAN

BAŞBAKANLIĞI DÖNEMİNDE RÖPORTAJ YAPTIĞIMDA YARDIMCISI TANSU ÇİLLER VE KIBRIS BAŞBAKANI EROĞLU DIŞARDA BEKLİYORDU.
Değerli Arkadaşlar… Daha öncede yazdım , Gazeteci olarak bir kaç kez Paris’ten Ankara’ya gelerek her görüşten siyasilerle röportajlar yaptım ve yaptığım görüşmeleri cümlelerini değiştirmeden, yorum katmadan objektif olarak yazdım ve o şekilde Hürriyet’te yayınlandı. Süleyman Demirel, Bülent Ecevit, Alparslan Türkeş, Mesut Yımaz, Tansu Çiller. O dönemin siyasi parti liderleri gazetecilerle ayrı görüşte bile olsalar ayırım yapmazdı. Başbakan olarak Necmettin Erbakan’la da Çankaya Köşkünde yaptığım görüşmeden aşağıda bir alıntı ekledim.

ERBAKAN-ELVEREN-139

Röportajı yapıp dışarı çıktığımda bir çok kişi ile birlikte koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı Tansu Çiller ve dönemin Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti Başbakanı Derviş Eroğlu’nun da beklediğini gördüğümde “Kusura bakmayın Hocam vaktinizi aldım” deyince nazik bir ifadeyle ” Öyle şey olur mu? Sen kalkıp taaa Fransa’dan gelmişsin, misafirsin, buradaki arkadaşlar biraz beklemiş çok mu? diyerek beni uğurlamıştı. Hürriyet Gazetesi için Röportaj yaptığım halde bana kendileriyle aynı görüşte olan gazetecilere gösterdiği ilgiden daha fazlasını göstermiş orada Milli görüşe yakın gazeteciler olduğu halde Erbakan Hoca bana öncelik vermişti. Bunları yazmassam kendime saygısızlık etmiş olurum.

ERBAKAN-ELVEREN-140-A

Prof. Dr. Necmettin Erbakan 1995 seçimlerinden sonra Çiller’in başkanı olduğu Doğru Yol Partisi ile kurulan Koalisyon hükümetinde 28 Haziran 1996 ile 30 Haziran 1997 tarihleri arasında Başbakan oldu. Röportaj sırasında bekleyenlere rağmen beni son derece nazik bir şekilde karşılayıp uğurlamıştı. Özelleştirme konusunda “Biz devletçi değiliz, ekonomide de temel prensibimiz serbest piyasa kurallarıdır. Biz bugüne kadar özelleştirmeye karşı olmadık fakat Devlet şirketlerinin özelleştirilmesinde bazı kişi ve şirketlere peşkeş çekilmesine karşı çıktık. Biz sadece devlete ait müesseseler haksız bir şekilde ilgisiz kişilere verilmesin dedik o kadar” demişti. Milli Görüş lideri Prof. Erbakan, 27 Şubat 2011 günü yaşamını yitirmişti. Allah Rahmet Eylesin…

Not: Erbakan’ın Hürriyet’e özel açıklamlarıyla ilgili arşivimdeki geniş röportajını ik fırsatta bu sayfaya ekleyeceğim.

 

 

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir