GAZİOSMANPAŞA’NIN TORUNU BEYZADE BÜLENT OSMAN PARİS’TE VEFAT ETTİ.

Plevne Kahramanı Gaziosmanpaşa’nın torunu Beyzade Bülent Osman Fransa’da vefat etti. – Muammer ELVEREN –

Plevne Kahramanı Gaziosmanpaşa’nın torunu Beyzade Bülent Osman Fransa’nın başkenti Paris’te yaşamını yitirdi. Annesi Osmanlı Hanedanından II. Abdülhamit’in kızı Naime Sultan ile Gazi Osman Paşa’nın oğlu Kemalettin Bey’in tek torunu olan Bülent Osman dün gece Paris’te tedavi gördüğü hastanede 87 yaşında yaşama veda etti. Atatürk’e hayranlığı ile tanınan Beyzade Bülent Osman geçtiğimiz yıl geçirdiği beyin kanaması sonucu komaya girmişti.

Gazi Osman Paşa 1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı’nda Plevne savunmasıyla dünya tarihine damgasını vurmuştu. Bülent Osman’la 2009 da Paris’teki evinde Hürriyet gazetesi için yaptığım görüşmede bana özenle sakladığı Gazi Osman Paşa’nın madalyalarını heyecanla gösterirken heyecandan titriyordu.  Beyzade Bülent Osman Hanedan ailesinin sürgünüyle ilgili soruma verdiği cevapta babası Cahit Osman’ın Fransa’da sürgündeyken dünyaya geldiğini söylemişti.  Osman “ Babam işportacılıktan otomobil yıkamaya kadar çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Michelin lastik fabrikasında işe girdi ve oradan emekli oldu.  Fransa Cumhurbaşkanı tarafından Fransız Şövalyesi olarak  “Legion d’Honneur”unvanıyla ödüllendirildi” demişti.

Beyzade Bülent Osman, kendisinin de Michelin’de görev yaptığını ve şirketin başkan yardımcılığına kadar yükseldiğini belirtirken şu tarihi açıklamayı yapmıştı  “Annem ve Babamın sürgünde acı çektiğine tanık oldum. Ben Fransa’da doğdum, burada yaşadım, Türkiye’yi burada iken öğrenmeye başladım. Annem babam bütün çocukluğumda bana Türkiye’yi anlattılar. Görmediğim halde birçok yeri görmüş kadar biliyordum. Daha sonra Türkiye’ye gitme fırsatı bulunca anlattıkları kadar güzel olduğunu, insanların yardımseverliklerini görünce anne babamın devamlı Türkiye’den bahsetmekte ne kadar haklı olduklarını anladım. Ben 1990’a kadar Türkçe bilmiyordum, sonra öğrendim. Türkiye Cumhuriyetinin kuran Mustafa Kemal Atatürk dünyanın yetiştirdiği en büyük liderlerden biridir.  Bunu bütün dünya kabul ediyor. O zamanlar hepimiz savaşı kaybetmiştik. Bütün memleketler bizi paylaşacaklardı, iyi ki Atatürk ortaya çıkıp memleketi kurtardı.  O İmparatorluğun yıkılışında rol oynamadı ki… Yaşlanmış bir insan gibiydi memleket. İstese de istemese de ölecekti. Atatürk memleketi düştüğü kötü durumdan kurtardı, çünkü istense de istenmese de Avrupa memleketi paylaşacaktı. İş bitmişti… ne olacaktı yani Avrupalılar sultanlara tamam siz kalın mı diyecekti. Hayır… Memleketi paylaşıp onları da ya sürecek ya da öldüreceklerdi. Bu nun için diyorum ki Hanedan ailesinin yurtdışına çıkarılması kararı doğruydu.  Yapmalılardı, bunu yapmaya mecburlardı. Mustafa Kemal bunu yapmasaydı, Türkiye bugün Arabistan gibi olacaktı. Ama Atatürk başardı ve memleketi kurtardı. Buna saygı duymaktan başka ne yapılabilir.’’

Haberin HÜRRİYET İNTERNET LİNKİ:http://www.hurriyet.com.tr/2-abdulhamitin-torunu-bulent-osman-vefat-etti-40361868

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir