EBULFEZ ELÇİBEY AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ NASIL BAŞLATTI ?

TÜRK DÜNYASININ BÜYÜK KAYBI 

AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ  HALK CEPHESİ’NDEKİ ARKADAŞLARIYLA

GERÇEKLEŞTİREN ATATÜRK, TÜRKİYE VE TÜRKLÜK AŞIĞI EBULFEZ ELÇİBEY ANISINA.

4-EBULFEZ-HALK CEPHESINDE3BU GÜN 22 AĞUSTOS AZERBAYCAN BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİ LİDERİ EBULFEZ ELÇİBEY’İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

Bugün 22 Ağustos. Sovyetler Birliği‘nin 15 Cumhuriyetinden biri olan Azerbaycan‘da 1988-1991 yıllarında Rus gizli servisi KGB‘nin katı güvenlik önlemlerine rağmen bağımsızlık mücadelesine öncülük eden Ebulfez Elçibey’in öldüğü gün … Onu rahmetle anarken o günlerde bana yaptığı tarihi açıklamaları sizlerle paylaşmak istedim.

Asıl adı Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev olan ve ‘Azerbaycan Halk Cephesi’nde 1988-1991 yıllarında bağımsızlık mücadelesine öncülük ettiği için halkın taktığı  ‘Elçibey’ soyadını kullanan Ebulfez Elçibey’in ölüm yıldönümü. Her fırsatta ‘Türkiye ve Atatürk hayranı’ olduğunu dile getiren Elçibey’le bağımsızlık mücadelesi verdikleri yıllarda tanışıp dost olduktan sonra Kızılordu ve Sovyet Gizli Servisi KGB tarafından izlenmesine rağmen birkaç kez haber ve röportaj yapma fırsatı buldum.

EBÜLFEZ ELÇİBEY BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİ  KGB VE KIZILORDU’YA RAĞMEN BAŞLATMIŞTI…

O günlerde  ‘Demir Perde’ ülkesi olarak adlandırılan ‘Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği-SSCB’ ,  Azerbaycan’ın da aralarında olduğu şimdi her biri birer bağımsız devlet olan 15 Cumhuriyet’ten oluşuyordu. Komünist Partisinin başında olan  Mihail Gorbaçov’un liderliğindeki Sovyetler Birliği çatırdarken Cumhuriyetlerin hemen hemen hepsinde gizli bağımsızlık faaliyetleri başlamıştı.  Ebulfez Aliyev bir grup vatansever arkadaşıyla kurduğu “Azerbaycan Halk Cephesi” ile Sovyet gizli servisi KGB ve Kızıl Ordu’ya rağmen yeraltı faaliyetleri sürdürerek “Bağımsızlık” mücadelesini organize ediyordu. O dönemde bende Hürriyet Moskova temsilcisi olarak Bakü’ye gidip olayları yerinde izliyordum.

img982

KOMÜNİSTLER İŞBAŞINDAYDI…

O günlerde Azerbaycan’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapılmış Moskova’nın adamı olarak bilinen Ayaz Muttalibov‘un yüzde 98,5 la kazandığı açıklanmıştı. Azerbaycan halkı neticelere şaşırmıştı zira Halk Cephesini destekleyen milyonu bulan halk sandığa gitmemiş, Dağlık Karabağ ve Nahçıvan’da katılım yüzde 20 civarında olmuştu. Azerbaycan’da hemen hemen her gün gösteriler oluyor, tansiyon gittikçe yükseliyordu. Halk eski Komünistlerin hala işbaşında kalmasına isyan ediyordu. Durum böyle olunca hem olayları izlemek hem de Elçibey’le görüşmek için Moskova’dan Bakü’ye indim. Hemen hemen her gün akşam üzeri halk Cephesinin bir milyona yakın taraftarı Başkent Bakü’nün Azadlık Meydanı, cadde ve sokaklarında toplanıp gösterilere katılıyor, benimde bizzat izleyip fotoğrafladığım bu toplantılarda Elçibey ve arkadaşları  Bağımsızlık konuşmaları yapıyordu.

img962

ALİYEV NEDEN ELÇİBEY OLDU?

Ebulfez Elçibey 30 Eylül 1991 günü  ‘Azerbaycan Halk Cephesi’ merkezindeki bürosunda bana verdiği röportajda ‘Aliyev’ olan soyadının nasıl ‘Elçibey’ olduğunu ve nasıl bir bağımsız bir Azerbaycan istediğini tarihe not düşülecek şu açıklamalarla yaptı. “Muammer kardeşim… Ben Ebulfez Aliyev olarak meydanlara çıktım ancak mücadele arkadaşlarım ve Halk cephesine destek verenler soyadımın değişmesini istediler. Öncelikle yanlış anlamalara neden olan bir durumu aydınlatmak istiyorum. Benim asıl adım ‘Ebulfez Kadir Güloğlu Aliyev’dir. Aliyev soyadı Rusça’dan gelme olduğu için cephe arkadaşlarım halkımızın isteğiyle ‘Elçibey’ olarak değişmesini kararlaştırdılar. Bu durum ilk günlerde karışıklığa meydan verdi ve Ebulfez Aliyev ile Ebulfez Elçibey iki ayrı kişi olarak zannedildi.  Galiba Türkiye’de de öyle anlayanlar olmuş. Elçibey ile Aliyev ayrı kişiler değil, ikisi de benim… Bunu öyle yazınki bu karışıklık ortadan kalksın. Halk Cephesi ’de her yerde bunu bu şekilde yayıyor.

ELÇİBEY: KOMÜNİSTLER ÖZGÜRLÜĞÜN VARİSİ OLMAZALAR

30-EBULFEZ ELCIBEY

Azerbaycan’ın son durumuna gelince, yıllardan beri halka eziyet etmiş, terör estirmiş Komünistler, halkı aldatmak ve yerlerini korumak için Moskova ile işbirliği yapıyorlar. Fanatik bir biçimde komünist olanlar şimdi bağımsızız diyorlar. Bunlara halk nasıl inansın?  Komünistler özgürlüğün varisi olamazlar. Bu eşyanın tabiatına aykırıdır. Bağımsızlığı tanıma meselesine gelince Azerbaycan’ı ilk tanıyan ülke Türkiye olmalıdır. Başka ülke olursa halkımızda burukluk olur. Bunu Türk yöneticiler çok iyi bilmelidir. Eğer Türkiye bu dönemde Azerbaycan’ı tanıyacaksa, devlet olarak tanımalı ve baştakilere insan hakları, çok partili sistem ve demokrasi için baskı yapmalıdır. Bir devletin bağımsız olabilmesi için ordusunun, Merkez bankasının ve Döviz rezervinin olması gerektiğine inanıyorum. Böyle bir devlet ürettiği malları serbestçe istediği ülkeye satabilmeli ve gerekli olanları dışardan satın alabilmelidir.

 

5-EBULFEZ-HALK CEPHESINDE4

HAYDAR ALİYEV HALKIN YANINDA YER ALINCA CUMHURBAŞKANLIĞIYLA ÖDÜLLENDİRİLDİ

Bugünkü liderler bağımsızız diyorlar ama Moskova’nın da sözünden çıkmıyorlar. Halk Cephesi olarak Cumhurbaşkanı ve hükümete ültimatom verdik. Cumhurbaşkanı seçimleri kanunsuz ve anti demokratiktir, tanımıyoruz dedik. Azerbaycan Komünist Partisi’nin malları tamamen millileştirilsin. Arşiv ve banka hesapları dondurulsun. Azerbaycan Parlamentosu fesh olunsun ve tamamen demokratik, çok partili ve çok adaylı hür seçimler yapılsın. Bu seçimlere BM’den ve diğer uluslararası teşkilatlardan gözlemci gelsin.  Şimdiye kadar Komünizme hizmet etmiş ancak artık o saflarda olmadığını söyleyen herkes ‘Bundan sonra halk için çalışacağım’ demesi kaydıyla affedilecek ve kin beslenmeyecek. Bakın Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’nde neredeyse 60 yıl Komünizme hizmet etmiş olan Haydar Aliyev doğru olanı görür görmez halkın yanında yer aldı ve halkta onu Cumhurbaşkanlığıyla ödüllendirdi.”  Evet, Ebulfez Elçibey o günlerde Hürriyet gazetesinde benim imzamla yayınlanan ‘Kaynayan Kafkaslar’ röportajımda bana bunları söylemişti. Sovyetlerin dağılma sürecinde birçok tarihi olaya tanıklık ettim, buda onlardan biriydi.

EBULFEZ ELCIBEY MEZAR HEYKELI-1

Elçibey’e gelince, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği- SSCBnin dağılmasından sonra 18 Ekim 1991 de Azerbaycan bağımsızlığını kazandıktan sonra 7 Haziran 1992de Cumhurbaşkanı oldu. 4 Haziran 1938 doğumlu Ebulfez Elçibey sağlık sorunları nedeniyle 2 ay tedavi gördüğü Ankara GATA’da 22 Ağustos 2000 de vefat etti. Nurlar içinde yatsın

 

EBULFEZ-HALK CEPHESINDE-KOLAJ

O GÜNLERDE EBULFEZ ELÇİBEY LİDERLİĞİNDEKİ HALK CEPHESİ SOVYET GİZLİ SERVİSİ KGB VE KIZILORDU’YA RAĞMEN BAĞIMSIZLIK İÇİN MÜCADELEYİ SÜRDÜRÜRKEN AZADLIK MEYDANINDA YAPILAN GÖSTERİLERDE BİNLER, ONBİNLER DESTEK VERİYORDU-

       

 

 

HÜRRİYET’te 22.8.2014 te yazdığım yazının İnternet linki: http://www.hurriyet.com.tr/azerbaycan-bagimsizlik-lideri-ebulfez-elcibey-komunizm-icin-neler-soyledi-36248657

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir