CHARLİE HEBDO ALMANYA’DA ALMANCA PİYASAYA ÇIKTI

Muammer ELVEREN –

charlie-hebdo-almanya-1

Charlie Hebdo Almanya’da Almanca çıkardığı ilk sayısında Merkel’i hicvetti. Yeniden başbakan adayı olacağını açıklayan şansölye Angela Merkel’i tamirhanede araba kaldırma lifti üzerinde çizen dergi ‘size yeni bir egzoz takalım dört sene daha devam edersiniz’ sözlerine yer verdi.

Fransız hiciv dergisi ‘Charlie Hebdo’  bugün (1 Aralık 2016) Fransa’daki formatıyla 4 Euro’ya 16 sayfa ve 200 bin tirajla Almanya piyasasında satışa sunuldu. Dergi ilk sayısının kapağında Almanya şansölyesi Angela Merkel’i karikatürize etti. Kapak karikatüründe yeniden başbakan adayı olacağını açıklayan şansölye Angela Merkel’i tamirhanede araba kaldırma lifti üzerinde çizdi.

 

charlie-hebdo-almanya

 

Karikatürde beş yıl içinde 30 bin çalışanını işten çıkaracağını duyuran Alman otomotiv devi Volkswagen’i de hicvederken otomobil  şirketinin tamircisi, Başbakan Angela Merkel’e ‘size yeni bir egzoz takalım dört sene daha devam edersiniz’ diyor.  Volkswagen’in, Merkel’in arkasında olduğunu vurgulamak için karikatürde Merkel’in arka tarafında sayfanın altında ‘VW Merkel’in arkasında’ notu yazıldı. Dergi ikinci sayfasında tam sayfa karikatürlerde yine Başbakan Angela Merkel’i çizildi. Dergi Kuba’nın efsane lideri Fidel Castro’nun ölümü, Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan temalı karikatürlere de yer verdi.

Dergi iç sayfasında çizdiği karikatürde Avrupa’ya gelen göçmen dalgasına atıfta bulundu. Karikatürde ellerinde ‘Charlie Hebdo’ dergisi okuyan kalabalık grup çizildi. Karikatür’ün altında şu kelimeler yer aldı: ‘Almanya’ya gelmek için bir neden daha ‘Charlie Hebdo’ Almanya’da ‘ yazıldı.  Fransız dergisinin Yayın Yönetmeni Karikatürist Riss  ’Almanya baskısını Alman hiciv anlayışına uygun çıkarmak için ülkenin siyasi ve kültür yaşamını iyi takip etmemiz gerekir’ derken Alman karikatürcüler ile de çalışılacağı sinyalini verdi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir