VATİKAN FİLİSTİN’İ DEVLET OLARAK TANIDI

Vatikan

– Filistin’i tanıyan ülkeler arasında katolik dünyasının temsilcisi Vatikan’da katılarak Filistin devletini resmi olarak tanıdı.

Vatikan’ın Filistin Kurtuluş Örgütü yerine Filistin Devleti ile diplomatik ilişki kurmasını sağlayacak anlaşmaya son şekli verildi. Papa Francis ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas cumartesi günü bir araya gelecek. Bugüne kadar, dünyadaki 193 ülkeden 135’i Filistin’i devlet olarak tanıdı. Avrupa ülkelerindeki tanıma girişimleri ise son dönemde hız kazandı.Avrupa ülkelerinin parlamentolarında üst üste Filistin’in tanınmasını isteyen tasarıların kabul edilmesinin ardından Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamada da Filistin’in devlet olarak tanınmasının müzakerelere dönme şartıyla ‘prensipte’ desteklendiği kararı çıktı.
AP’deki siyasi grupların ortak sunduğu karar metninde şu ifadelere yer verildi:
“Avrupa Parlementosu, prensip olarak Filistin’in devlet olarak tanınmasını desteklemekte ve iki devletli çözüm temelinde İsrail-Filistin barış görüşmelerindeki gelişmeyle paralel bir şekilde gerçekleşmesi gerektiğini öngörmektedir.”

İsveç’in Filistin’i bağımsız devlet olarak tanıma kararının ardından İrlanda ve İngiltere parlamentoları bu yönde bağlayıcılığı olmayan kararlar almıştı. İspanya’da parlamento, hükümetin Filistin’in tanımasına yönelik tavsiye kararı alırken, Hollanda’da da iktidar ortağı İşçi Partisi, Filistin devletinin tanınması konusunun mecliste tartışılmasını istemişti. Fransa Meclisi’nde kabul edilen “Filistin’in devlet olarak tanınmasını” hükümetten talep eden karar tasarısının ardından, aynı konuya ilişkin karar tasarısı Fransa Senatosu’nda da kabul edilmişti. İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören BM Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmemişti. BM Güvenlik Konseyindeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken Amerika ve Avusturalya tasarıya ret oyu, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kalmıştı. Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya ise ‘Evet’ oyu kullanmıştı. BM’de tasarının kabulü için 9 oy gerekiyordu. Ancak 9 oy sağlansa bile ABD’nin veto etmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir