GAZETECİLİKMİ DEDİNİZ?

Gazetecinin çalışanı, çalışmayanı, emeklisi diye bir ayırım olmaz, Gazeteci çalışsa da çalışmasa da her zaman ‘Gazeteci’dir. O nedenle ‘Çalışan Gazetecilier’ günü doğru bir tanımlama değildir, Hayatlarında gazetecilikten başka iş yapmamış ancak şu anda çalışamayan, iş bulamayan, emekli olmuş olan binlerce arkadaşımız, abimiz var,
Örneğin, ben kendi isteğimle emekliye ayrıldım ve arşiv yazılarımın olduğu  bu sitede (muammerelveren.com) ile sosyal medyada yazıyorum. Lütfen, gece ve hafta sonları bildirilmeyen çalışmalarım dışında SSK-SGK ya bildirilen çalıştığım 15.454 iş gününden 3 sayfaya kolaj yaptığım önemli olaylardan bazılarına bakınız. Şimdi ben “Gazeteci” değil miyim? Demem o ki bu gün çalışanımız, çalışmayanımızla birlikte “Gazeteciler Günü” hepimizin günüdür. 
* * *
40 yılı aşkın aktif gazetecilik yaşamımda  “ABD’de Newyork, Denver, Sea İsland. Kanada’da Ottawa, Quebec, Moncton, Eskimoların yaşadığı kuzey kutbundaki Iqaluıt bölgesi ve Okyanustaki St.Pierre-Miquelon adaları. Latin Amerika’da Arjantin, Brezilya, Bolivya, Uruguay, Paraguay. Afrika’da  Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Angola, Mozambik, Namibya, Güney Afrika Cumhuriyeti. Asya’da Çin, Kore, Japonya, Hindistan, Malezya, Vietnam, Rusya, Beyaz Rusya, Kırım. Ortadoğu’da Ürdün, Suriye, Lübnan, İsrail, Filistin. Avrupa’da Fransa, İngiltere, Belçika, Hollanda, Luxemburg, Almanya,  Avusturya,  İsviçre, İtalya, İspanya, Portekiz, Yunanistan, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Yugoslavya, Bosna-Hersek, Kosova. Kuzey ülkeleri İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya ve daha birçok ülkede çalıştım. Gazetecilik yanında Brüksel, Moskova ve Paris temsilciliği görevlerini yürüttüm”.
* * *
Çalıştığım bu ülkeler ve takip ettiğim toplantılardan bir kısmının  akreditasyon kartlarının aşağıya ekledim.
 * * *

1977 Haziranda başlayan 40 yılı aşkın Brüksel, Moskova ve Paris temsilciliğim sırasında  Röportaj yaptığım, görüştüğüm, selamlaşıp bir iki soru sorarak fotoğraf çektirdiğim Liderler, Siyasiler, Ünlüleri ve bazı röportaj kupürlerini tarihe not düşmek adına  bir araya getirdim. Tabii eklemediğim buradakilerin iki kat fazlası daha var, Burada  en önemlilerine yer verdim.  Görüntülerde yer alan ve Belediye Başkanlığı ile Başbakanlığı döneminde bir araya geldiğim Recep Tayyip Erdoğan’la hiçÖzel röportajyapmadım. Erdoğan  İstanbul Belediye Başkanı iken Paris Belediye Başkanı Jacques Chirac’tı. Paris’teki bir toplantıya katılmak üzere geldiğinde ben Chirac’ın davetlisi olarak gittiğim yemekte Erdoğan’la aynı masada yan yana oturttular. Yemekte sohbet ettik ve ziyaretiyle ilgili haberleri yaptım. Daha sonra Başbakan olarak Paris’e geldiğinde yine izlerken bu tokalaşma fotoğrafı çekildi. O seyahatinde ve Monaco seyahatinde de röportaj yapmadım ama izleyip haberlerini yaptım. Aynı şekilde ‘Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ lideri Mihail Gorbaçov, Vietnamlı General Giap ve Türkiye’den eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek”le de ‘Özel röportaj‘ yapmadım sadece ayakta özel haber olarak sorduğum bir iki soruya cevap verdiler onları yazdım. Videodaki diğer liderlerle hem artık ‘Efsane’ olarak anılan Haldun Simavi‘inin kurduğu ve tirajı 1,5 milyona ulaşan Günaydın‘  hem de Hürriyet için özel röportajlar yaptım, katıldığım seyahatlerde görüşüp açıklamalarını yazdım.

 

Fotoğraflarda  yer alanların isimleri :

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, Sovyetler Birliği Lderi Mihail Gorbaçov, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Rusya Federasyonu Başkanı Boris Yeltsin, Güney Afrika Lideri Nelson Mandela, Azerbaycan Devlet Başkanı Haydar Aliyev, Saraybosna Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç, Kosova Devlet Başkanı İbrahim Rugova, Azerbaycan Devlet Başkanı ve Bağımsızlık Lideri Ebulfez Elçibey, Kırım Türk Tatarları Lideri Abdülcemil Kırımoğlu, KKTC Devlet Başkanı Rauf Denktaş, Cumhurbaşkanı  Turgut Özal, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Tansu Çiller, Başbakan Mesut Yılmaz, Başbakan Bülent Ecevit, MHP lideri Alparslan Türkeş, Başbakan Necmettin Erbakan, Dışişleri Bakanı Deniz Baykal, Ekonomiden sorumlu Bakan Kemal Derviş, Dışişleri Bakanı Hikmet Çetin, İçişleri Bakanı Mehmet Ağar, Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek, İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan , Dışişleri Bakanı Vahit Halefoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Doğu Türkistan Uygur Türkleri Lideri Rabia Kadir, Suriye Devlet Başkan yardımcısı Abdülhalim Haddam, İran Cumhurbaşkanı Beni Sadr, Nahcivan Devlet Başkanı Sakine Aliyeva, Sovyet Uzay Üssü başkanı General Şatalov, Kafkaysa Ötesi Müslümanları lideri Allahşükür Paşazade, Orta Asya Müslümanları dini Lideri Muhammed Sadık, Dağlık Karabağ lideri Vakıf Caferov, Fransa Başbakanı Alain Juppe, Fransa Maliye Bakanı ve IMF Başkanı Dominique Straus Kahn, Paris Belediye Başkanı Bertrand Delanoe, Monaco Prensi Albert, Mısır Dışişleri Bakanı Amr Musa, Malezya Başbakanı Mahattır Bin Muhammed, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyannis, OECD Genel Sekreteri Angel Guria, Nato eski ‘Avrupa Müttefik Kuvvetler Komutanı’ ve ABD Dış işleri eski Bakanı General Haig, Fransa dışişleri bakanı Herve de Charette, Vietnam savaşında Fransızları yenen General Giap, Fransa dışişleri Bakanı Bernard Kouchner.

 . . . .

MUAMMER ELVEREN
Paylaş: