FRANSA’DA SAĞIN CUMHURBAŞKANI ADAYI FRANÇOİS FİLLON OLDU

Muammer ELVEREN – 

francois-fillon

fillon-tv

Fransa’da cumhurbaşkanı seçimine katılacak merkez sağ ‘Cumhuriyetçiler-Les Rebublicain’ partisi adayının belirlenmesi için düzenlenen ön seçimin ikinci turunu Sarkozy döneminin başbakanı 62 yaşındaki François Fillon kazandı. Türkiye saatiyle 22.30 da aldığı oyların oranı yüzde 70 i aşınca tüm Fransa radyo ve televizyonlarında Fillon’un kazandığı açıklandı. Fillon karşısında seçime giren Chirac döneminin Başbakanı Alain Juppe ise ön seçimin ikinci turunda yüzde 31,5 ta kaldı.

Daha sonra gece yarısı olmadan oyların yüzde 95’i sayıldığında, Fillon yüzde 66.5 olurken, rakibi Alain Juppe yüzde 33.2’de kaldı. Fillon Liberal ekonomik reformlar yapmayı, Emeklilik yaşını 65 e çıkarmayı ve göçmenlere kota uygulanmasını savunuyor. Kamudan 500 bin kişinin işten çıkarılması gerektiğini söylerken Rusya’ya yaptırımların kaldırılmasını istiyor.

fillon-juppe-sonuclar

Fillon kazandığı açıklandıktan sonra televizyonda yaptığı konuşmada birinci turda elenen ve kendisine destek veren Sarkozy ile ikinci turda yarıştığı Alain Juppe’ye teşekkür ederken ‘Juppe her zaman önemli bir devlet adamı olarak kalacaktır. Asıl görevimiz şimdi başlıyor, son üç yıldır istikrarlı, kararlı bir şekilde ve projeler geliştirerek sağda ön seçim yarışına hazırlandım. Sağ ve merkez seçmen, bağlı olduğu Fransız değerlerine oy verdi. Fransızlar artık gerçeği istiyor, icraat bekliyor. Fransa’yı seven herkesin eline sıkmaya hazırım, ülkemizi yeniden hep birlikte ayağa kaldırmak için çalışacağım. Zorlukların ve beklentilerin farkındayım ancak kararlı olursak, kimse önümüzde duramaz. Gelecek bizi bekliyor. Merkez sağı birleştirerek seçimleri kazanmaya odaklanacağız.  Sol’un durumu acınacak halde aşırı sağ ‘Ulusal Cephe’ ise kazanırsa devletin iflası demektir” dedi.

sagin-cumhurbaskani-adayi-fillon

Fillon Fransa’ya neler vadetti?

-François Fillon, devleti küçülterek serbest piyasayı güçlendiren mali politikalar uygulayacağını kamu harcamalarını azaltacağını,  Fransa’da 62 olan emeklilik yaşını 65 e çıkaracağını söylüyor.

-Kurumlar vergisini yüzde 33 ten yüzde 25 e indirip işverenlere vergi kolaylıkları getireceğini belirtirken bürokrasi şiştiği için kamu sektöründen 5 yıl içinde 500 bin kişiyi işten çıkararak 35 saatlik haftalık çalışma süresini kamu sektöründe 39 saate çıkaracağını vadediyor.

-Euro bölgesi hükümeti kurularak AB ülkeleri arasında ekonomik eşgüdümün sağlanmasına ön ayak olacağını, Dış ilişkilerde Rusya ve İran’la ilişkileri geliştirmekten yana olduğunu açıkladı.

-2013 yılında çıkarılan eşcinsel evlilik yasasında değişiklik yapılarak eşcinsel çiftlerin evlat dinmelerinin yasaklanacağını belirten François Fillon göçün azaltılması için mecliste onaylanacak kotalarla olabilecek en düşük seviyeye düşürülmesi için çalışacağını söylüyor.

-Fransa’da Haşema ile plajlara girilmesini yasaklayacaklarını, Irak ve Suriye’ye gidenlerin Fransa’ya gidenlerin dönmelerinin engellenmesi ve vatandaşlıktan çıkarılması saplayacaklarını vadediyor.

figaro-kapak-objektif-elysee

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir