KÜSTAH TWEETE SERT YANIT

 

Fransa’da attığı Tweetlerle İslam’ı yasaklamayı teklif eden Fransa’nın Venelles kenti Belediye Başkanı Chardon’a Sarkozy’den kınama, partisinden ihraç istemi geldi-15 Mayıs 2015.

Hürriyet İnternet Haber linki: http://www.hurriyet.com.tr/dunya/29012942.asp

Sarkozy Foto

Fransa’nın güneyindeki Venelles kenti Belediye Başkanı Robert Chardon, İslam’ın Fransa’da yasaklanmasını istedi. Eski cumhurbaşkanı Sarkozy’den cevap gecikmedi. Muhalefetteki Halk Hareketi Birliği (UMP) lideri Nicolas Sarkozy’nin sosyal paylaşım sitesi Twitter’da açtığı bir başlık üzerinden mesaj yayımlayan Chardon, “Fransa’da İslam inancı yasaklanmalı” dedi. Chardon üç kez tekrar ettiği aynı içerikli mesajlara, 2017 yılında Fransa’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini partisi UMP’nin kazanacağını ima ederek, “18 Ekim 2017’de Fransa’da İslam yasaklanacak” ifadesini de ekledi. Le Monde gazetesinin konuyla ilgili sorusunu yanıtlayan Chardon, “Fransa’nın yaşadığı sorunların tek çözümünün İslam’ın yasaklanması olduğunu” ve teklifine Sarkozy’nin cevabını beklediğini belirtti. Chardon, İslam inancını yaşamak isteyenlerin ülkelerine dönmeleri gerektiğini de söyledi.

SARKOZY’DEN CEVAP

Chardon’un açıklamalarına şahsi Twitter hesabından cevap veren eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, “Laiklik sınırlarını da aşan bunu öneriyi kınıyorum” dedi.

PARTİDEN İHRACI İSTENDİ

UMP partisi Başkan yardımcısı Nathalie Kosciusko-Morizet’de yaptığı açıklamada, “Bu kabul edilemez açıklama nedeniyle Chardon için derhal ihraç prosedürünü başlattık. Bu tür saçma açıklamalar partimizin değerlerine hiçbir şekilde uymamaktadır” dedi. Partinin üye kabul Komisyonu Başkanı ve Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi de Chardon’un tweetlerinde çok ileri gittiğini ve yazdıklarının kabul edilemez olduğunu söylerken partiden ihracının istendiğini belirtti. Gazetenin haberinde, bir süredir ağız kanseri tedavisi gören Chardon’un son dönemde izinde olduğu ancak görevini bırakmadığı da bildirildi.

TEHDİT VE SALDIRILAR REKOR DÜZEYDE ARTTI

Ulusal İslamofobi Gözlemevi Başkanı Abdallah Zekri ise Fransa’da laikliğin dini inançların yaşanmasına izin verecek şekilde uygulanması gerektiğini belirterek, “Fransa gibi laik bir ülkede bir belediye başkanının İslam karşıtı ifadeler kullanması kabul edilemez” diye konuştu. Ulusal İslamofobi Gözlemevi’nin yaptığı araştırma, ülkede Müslümanlara yönelik tehdit ve saldırıların bu yılın ilk üç ayında rekor seviyede arttığını ortaya koymuştu. Araştırmaya göre, geçen yılın ilk üç ayında Müslümanlara yönelik 37 tehdit ve saldırı kayıtlara geçerken, bu sayı bu yılın ilk üç ayında 6 kat arttı ve 222’ye çıktı. Fransa’da Ocak ayında Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste devam eden terör eylemlerinin ardından Müslümanlara ait ibadet yerleri ve mezarlıklara yönelik saldırılarda büyük artış gözlenmişti.

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir