İRAN’DA ‘IŞİD KARİKATÜRLERİ’ YARIŞMASI

Karikatur-iran-01-AKarikatur-iran-04-A

 İRAN’da düzenlenen uluslararası bir karikatür yarışmasında IŞİD’in gerçekleştirdiği kanlı katliamlardan oluşan karikatürler sergileniyor.  Daha önce Hazreti Muhammed karikatürlerine cevap olarak Holocost Karikatür Yarışması düzenlediği için eleştirilerin hedefi olan İran’ın şimdide din adına dehşet saçan IŞİD terör örgütünün kanlı yüzünü göstermek için bu yarışmayı düzenlediği belirtiliyor.

40 Ülkeden 800 Karikatür

İran haber Ajansı İRNA yarışmaya katılan karikatür sanatçılarından, kendilerini “İslami Devlet” olarak lanse eden IŞİD’in hunharca işlediği katliam ve cinayetlerle diğer suçlara odaklanmalarını istediğini yazdı. Yarışmaya aralarında Brezilya, Endonezya ve Avusturalya’nın da olduğu 40 ülkeden katılan sanatçıların 800 den fazla karikatürü arasından 280 i Tahran’ın 4 Kültür Merkezinde sergileniyor. Yarışma sonunda kazanan Karikatürlerin 31 Mayıs 2015 günü açıklanacağı belirtildi.

Karikatürlerde silah ve kan

Karikatur-iran-03Karikatur-iran-02

Karikatürlerden birinde kendini IŞİD’in Halifesi ilan eden Ebu Bekir El Bağdadi’nin top sakalı uçları keskin kanlı hançerlerle çizilmiş. Bir başka karikatürde yine sakallı bir terörist yanında Kalaşnikof silahı olduğu halde kan dolu bir banyoda uzanmışken çizilmiş. Bir başka karikatürde ABD’nin 2003 yılında Irak’ı işgalinden sonra Saddam Hüseyin rejiminin yıkılmasıyla aşırı dinci terör grubu IŞİD’in yükselişe geçtiği çizilmiş.

IŞİD’in gerçek İslam’la ilgisi yok

Karikatur-iran-06Karikatur-iran-07

Yarışmaya katılan sanatçılardan Shoajeri Tabatabai yaptığı açıklamada kendini İslam’la özdeşleştirmek isteyen terör örgütü IŞİD’in temelde gerçek İslam’la ilgisi olmadığı gibi İslam hakkında hiçbir fikirleri olmadığını belirtirken şöyle konuştu “Aslında acımasızca katliamlar yapan bu örgütün gerçek yüzünü göstermek için bu karikatürlerin Irak, Suriye ve Lübnan’da sergilenmesi gerektiğini söyledi.

 

Paylaş:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir